لینک های دسترسی

Breaking News

دانش: جمعیت هزاره و شیعه در افغانستان ۱۰ تا ۱۵ درصد نیست


سرورو دانش، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان معلومات در مورد اقلیت مذهبی شیعه و قوم هزاره در گزارش سالانه آزادی مذهبی وزارت خارجه امریکا را نادرست خواند.

در گزارش وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا که به تاریخ ۱۰ جون (۲۱ جوزا) نشر شد بر اساس معلومات نهاد تحقیقاتی پیو آمده است که شیعه مذهبان ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهند.

در این گزارش گفته شده است که در حدود ۹۰ درصد شیعه مذهبان در افغانستان هزاره اند.

آقای دانش با نشر پیام‌های در صفحهٔ تویتراش این معلومات را نادرست خوانده و نوشته است که این فیصدی واقعی هزاره‌ها و شیعه‌ها در افغانستان را نشان نمی‌دهد و "اگر کدام منبع معتبر وجود دارد؛ پس آنان (وزارت خارجه امریکا) باید اعلام کند."

او نوشته است: "نبود معلومات معتبر جمعیت و حضور گروه‌های قومی همیشه یکی از مشکلات در افغانستان بوده است. حکومت افغانستان مصمم است با توزیع تذکره‌های الکترونیکی به این مشکل رسیدگی کند و من قویاً از ادارات مربوط می‌خواهم تا این روند را تسریع بخشند."

حکومت ایالات متحده در این گزارش، جمعیت افغانستان را ۳۵.۷ میلیون نفر تخمین کرده است، اما بر اساس معلومات اداره ملی احصاییه و معلومات افغانستان، این کشور در حدود ۳۲.۹ میلیون جمعیت دارد.

روند توزیع تذکره‌های الکترونیکی در ماه ثور ۱۳۹۷ آغاز شد و تا اکنون نمایندگی‌های توزیع آن در سراسر افغانستان ایجاد گردیده است،‌ اما این پروسه به کندی به پیش می‌رود.

XS
SM
MD
LG