لینک های دسترسی

Breaking News

ورزشکاران زن افغان با شرکت در بازی‌های آسیایی صدای خود را علیه تحریم‌های طالبان بلند کردند


ورزشکاران زن افغان که برای اشتراک در بازی‌های آسیایی به شهر هانگژوی چین آمده اند می‌گویند که برای نمایندگی از دختران افغان در این بازی‌ها شرکت کرده اند.

کیمیا یوسفی که برای رقابت در مسابقات دوش بازی‌های آسیایی آمده است، روز جمعه ۲۹ سپتمبر (هفتم میزان) گفت: "مهمترین چیز برای من این است که از دختران ما در افغانستان نمایندگی کنم."

خانم یوسفی که سال گذشته برای فرار از آزار و اذیت طالبان به آسترالیا پناهنده شده، یکی از ۱۴ وزرشکار زن است که در تیم افغانستان در هانگژوی چین رقابت می‌کند.

یوسفی ۲۷ ساله که دوسال پیش در بازی‌های المپیک توکیو پرچم افغانستان را به دوش می‌کشید، روز جمعه در دور اول رقابت دوش ۱۰۰ متر زنان اشتراک کرد.

اگر چه او با تفاوت بسیار کمی از سایر ورزشکاران تیم خود عقب ماند اما گفت که حضورش در این بازی‌ها معنای بزرگتری دارد. او افزود: "اینجا نمایندهٔ دختران افغانی است که اجازه تحصیل و ورزش ندارند".

سایر زنان افغان در تیم‌های والیبال و بایسکل‌رانی رقابت می‌کنند و مانند یوسفی از خارج از افغانستان به بازی‌های آسیایی آمده اند.

در نخستین بازی‌های آسیایی پس از تسلط مجدد طالبان بر افغانستان، دو تیم از ورزشکاران افغان وارد شهر هانگژوی چین شده اند که در بین آنها ۱۴ ورزشکار زن نیز رقابت خواهند کرد.

یکی از این تیم‌ها از افغانستان تحت سلطهٔ طالبان آمده و از آنجایی که طالبان پس از به قدرت رسیدن مجدد در افغانستان، زن‌ها را از شرکت در ورزش منع کرده‌اند، هیچ زنی در این گروه ۱۲۰ نفره به چشم نمی‌خورد.

اما گروه دوم ورزشکارانی اند که با کمک نهاد‌های ورزش از خارج از افغانستان از سراسر جهان به این بازی‌ها آمده اند.

یوسفی روز یکشنبه در مسابقات دوش ۲۰۰ اشتراک خواهد کرد. او فضای استدیوم را "شگفت انگیز" توصیف کرد و گفت که برخورد گرم مردم با آنان به آنها انرژی می‌دهد.

تیم والیبال بانوان افغانستان از روز شنبه بازی‌های آسیایی خود را آغاز می‌کنند و در نخستین بازی در مقابل قزاقستان رقابت خواهند کرد.

نزدهمین دور بازی‌های آسیایی، روز شنبه ۲۳ سپتمبر (اول میزان) با حضور مقامات و شخصیت‌های برجسته بین‌المللی در ورزشگاه المپیک شهر هانگژوی چین برگزار شد.

در این بازی‌ها ورزشکاران افغان توانسته اند تاکنون سه مدال برونز را برای کشورشان کسب کنند.

گروه

XS
SM
MD
LG