لینک های دسترسی

Breaking News

شبکۀ زنان افغان خانم‌ها را به همبستگی و مقاومت فراخواند


به باور شبکۀ زنان افغان، خانم‌ها با همبستگی، مقاومت و اتحاد می‌توانند جلو اِعمال خشونت‌ها را بگیرند.

شبکۀ زنان افغان به منظور دادخواهی حقوق زنان در جریان سال روان میلادی، شعار "همبستگی، مقاومت و اتحاد" را برگزیده است.

به باور این شبکه، زنان افغان با همبستگی، مقاومت و اتحاد می‌توانند جلو اِعمال خشونت‌ها را بگیرند.

این در حالی است که شبکۀ زنان افغان، در سال ۲۰۱۳ میلادی به قیام یک میلیاردی زنان جهان پیوست و پس از آن هر سال با شعارهای مختلف از حقوق زنان دادخواهی می‌کند.

حسینه صافی، رئیس اجرایی این شبکه گفت "هدف ما این است که چگونه می‌توانیم یکجا با اتحاد و همبستگی خشونت‌ها را از جامعۀ خود ریشه‌کن سازیم...ما کوشش می‌کنیم که در کابل و ولایات، به منظور کاهش خشونت برنامه‌های خود را داشته باشیم تا مردم آگاه شوند".

به گفتۀ وی، از قیام یک میلیاردی زنان برضد خشونت در حالی در ۱۰۷ کشور جهان تجلیل می‌گردد که از یک میلیارد زنان در سراسر جهان با خشونت مواجه اند.

وزارت امور زنان هرچند این گونه حرکت‌ها را برضد خشونت‌های موجود در برابر زنان مؤثر خواند؛ اما گفت، این دادخواهی‌ها باید زندگی زنان روستانشین و دوردست را تغییر دهد.

شکیلا نظری، رئیس روابط عامۀ این وزارت گفت "اکنون ما خسته از برنامه‌های نمایشی بوده و سعی و تلاش داریم تا این تلاش‌ها و کوشش‌ها، به سمت و سوی روستاها و قریه‌جات سوق دهیم. باورمندم که زنان ما در نقاط دوردست بیشتر به ما نیاز دارند".

دادخواهی برای اعادۀ حقوق زنان افغان در حالی با شعار مقاومت و همبستگی آغاز شد که بر بنیاد آمار کمیسیون حقوق بشر افغانستان، ارقام خشونت علیه زنان افغان در هشت ماه گذشتۀ شمسی، حدود ۲۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این کمیسیون از اول حمل تا آخر ماه جدی امسال ۸۹۵ قضیۀ خشونت در برابر زنان افغان را ثبت کرده است.

XS
SM
MD
LG