لینک های دسترسی

Breaking News

فعالیت های پروژۀ نگارش زنان افغان


پروژه نگارش زنان افغان درماه می سال دو هزار و نه بر مبنای این باور تاسیس شد که به زنان محروم از حقوق بشری فرصت داده شود تا توانمند شده، با مشکلات مبارزه کرده، و خشونت تعصب و تنگ نظری های جامعه را از طریق نگارش بتوانند با جهان شریک سازند.

این پروژه به یاد بود از زرمینه، مادر هفت فرزند، بنیاد نهاده شد. زرمینه در سال ۱۹۹۹ به اتهام قتل همسرش در غازی استدیوم توسط طالبان اعدام گردید. سرنوشت زرمینه و حرفهای ناگفته ای او بنیانگزار پروژه نگارش زنان افغان را واداشت تا به ایجاد فرصت ها برای زنان افغانستان کاری انجام دهد.

زنان نویسنده درین نهاد تا حدودی مخفیانه مینویسند و اکثرا خانواده هایشان از ابراز آزادانه عقاید و دیدگاه های دختران شان برای قراردادن در برابر دید جهانیان حمایت نمیکنند. این زنان با مشکلات زیادی برای نگارش مواجه اند.

لوری نوواک معاون بنیاد پروژه نگارش زنان افغان گفت" هدف اصلی ایجاد فضا برای زنان افغان است که آنها بتوانند در آن فضا صدای خود را بلند کنند و بیاموزند که چگونه گفتنی های شان را ابراز نمایند تا صدای آنها رساتر و موثر تر به گوش جهانیان برسد."

پروژه نگارش زنان افغان
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:01 0:00
اخیرا از سوی مسوولین این بنیاد محفلی در واشنگتن به منظور جلب کمک ها برای پروژه نگارش زنان افغان برگزار شده بود. در این محفل علاوه بر نمایش صنایع دستی افغانستان یک مزایده اجناس براه انداخته شد و علاقمندان با خرید تولیدات و صنایع دستی افغانستان به این بنیاد کمک مالی نمودند.

پروژه نگارش زنان افغان اکنون بیست موضوع برجسته را برای تقریبا پنجصد داستان و شعر، که توسط زنان افغان نوشته شده، در صفحات انترنتی منتشر کرده است .
XS
SM
MD
LG