لینک های دسترسی

نورستانی؛ ده کاندید، یازده نخواهد شد


کمسیون مستقل انتخابات

رئیس کمیسیون انتخاباتی می گوید که بررسی های دقیق و یکسان تمام نامزد ها به کاندیدی ریاست جمهوری صورت گرفته است.


احمد یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات به رادیو آشنا گفت که بررسی های دقیق به خاطر شامل ساختن و یا هم نساختن ۲۶ نامزد به فهرست ابتدای کاندید های انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته و امکان ندارد که فهرست ابتدای اکنون تغییر بخورد.

به قول آقای نورستانی، بررسی ها با دقت تمام روی معیار ها که - تابعیت مضاعف، صد هزار کارت حمایوی از ۲۰ ولایت، دو در صد کارت از هر ولایت باشد - صورت گرفته است.
رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که موضوع نشان انگشت و بررسی آن برای تمام کاندیدان نادیده گرفته شده است.

به گفته نورستانی"هرگاه مساله شصت کارتهای حمایوی مانند دیگر معیارها به دقت بررسی می شد، شاید یک نفر هم شامل فهرست نمی شد."

اما نورمحمد نور، سخنگوی این کمیسیون روز پنجشنبه به رسانه ها گفته بود که اگر کاندیدان حذف شده از فهرست ابتدایی در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی دلایل قانع کننده ارایه کنند، می توانند در فهرست نهایی شامل گردند.

نامزدان حذف شده از فهرست ابتدایی کاندید های انتخابات ریاست جمهوری خواهان معیار واحد و یکسان در بررسی اسناد و مدارک با ده تن از کاندیدان شامل شده به فهرست ابتدای شده اند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان می گوید که تاحال نزدیک به ۵۰۰ شکایت و اعتراض را از سراسر افغانستان دریافت کرده اند و سر از روز شنبه بررسی های علنی به این شکایات و اعتراضات شروع میشود.

نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی روز جمعه به رادیو آشنا گفت که جمع تمام شکایت های راجع شده به آن کمیسیون، ۱۸ مورد از کاندیدان ریاست جمهوری است و متباقی به شوراهای ولایتی مرتبط میشود.

سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفت که با ختم مهلت ۴۸ ساعته برای درج اعتراضات که در قانون تعیین شده است، بررسی ها آغاز می شود و بعد از بررسی علنی به این اعتراضات رسیدگی خواهد شد.

آقای محسنی می گوید که این خواست ۱۶ تن از نامزدان حذف شده، از کمیسیون مستقل انتخابات است که با کمیسیون شکایات ربط ندارد.

کاندیدان حذف شده از فهرست ابتدایی روز پنجشنبه در یک گردهمایی اعتراضی روی مشکل مشترک خود بحث کرده با نشر یک اعلامیۀ چهارفقره ای به کمیسیون مستقل انتخابات ۴۸ ساعت مهلت دادند که برای هریک از شان دلایل حذف شان را به صورت فردی و با حضورداشت دیگر کاندیدان حذف شده ارایه نماید و نیز اسناد و مدارک کاندیدان حذف شده را با معیار یکسان با ۱۰ کاندیدی که موفق خوانده شده اند در موجودیت نمایندگان کاندیدان و جامعه مدنی و رسانه ها بررسی مجدد کنند.
  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG