لینک های دسترسی

Breaking News

"ماتم ملی" جهت ارج‌گذاری به قربانیان حملات اخیر تروریستی در افغانستان


در حملات اخیر تروریستی در کابل، هرات و خوست حدود ۲۰۰ تن کشته و ۶۰۰ تن زخمی شدند.

ریاست جمهوری افغانستان، امروز شنبه را، جهت گرامی‌داشت از قربانیان حملات اخیر تروریستی در ولایات کابل، خوست و هرات، اعزای عمومی اعلام کرده است.

امروز بیرق افغانستان در تمام نمایندگی‌های سیاسی این کشور، نیمه برافراشته خواهد بود و در همۀ مساجد به شمول مسجد ارگ ریاست جمهوری افغانستان، مراسم ختم، برگزار می‌شود.

در خبرنامه‌ای ریاست جمهوری افغانستان، گفته شده است " به منظور گرامی‌داشت یاد و خاطرۀ شهدای رویدادهای اخیر تروریستی، حکومت وحدت ملی فردا دوشنبه، مورخ ۲۰ جوزای سال روان را ماتم ملی اعلام می‌کند. در این روز بیرق افغانستان در تمام کشور و نمایندگی‌های سیاسی آن در خارج از کشور، به حالت نیمه افراشته درآورده می‌شود".

مراسم ختم با حضور مقام‌های دولت افغانستان در مسجد ارگ ریاست جمهوری برگزاری می‌شود.

ریاست جمهوری افغانستان، از تمام شهروندان این کشور خواسته است تا به مساجد و تکایا با برگزاری مراسم ختم و عبادت به روح قربانیان رویدادهای اخیر، صحتمندی مجروحین و تأمین صلح و ثبات در افغانستان اتحاف دعا کنند.

در خبرنامۀ ریاست جمهوری افغانستان آمده است که افغان‌ها با اهدای خون به مجروحین، ابراز همدردی کردند.

حملۀ انفجاری در مرکز شهر خوست در نخستن روز ماه رمضان، منجر به کشته شدن ۱۸ تن و زخمی شدن شش تن گردید.

در حملۀ انفجاری روز چهارشنبۀ در چهارراهی زنبق کابل، ۱۵۰ تن کشته و بیش از ۴۰۰ تن زخمی شدند. در حملۀ انتحاری روز شبنۀ هفته گذشته در مراسم تشیع پسر معاون مشرانو جرگه، هفت تن کشته و بیش از ۱۰۰ تن جراحت برداشتند.

هم‌چنان در حملۀ انفجاری در هرات، به روز سه شنبۀ هفته گذشته، هشت تن کشته و ۱۷ تن زخمی شدند.

حکومت وحدت ملی در حالی امروز را ماتم ملی اعلام کرد، که به دنبال حملات اخیر در کابل، شماری از فعالان مدنی و گروه‌های سیاسی دست به راه اندازی اعتراضات زدند و با برپایی خیمه‌های تحصن در چهارراهی زنبق و هشت نقطۀ دیگر شهر کابل، خواستار برکناری مسوولان نهادهای امنیتی اند.

در همین حال یک هیأت از جانب پارلمان افغانستان، میان معترضین و حکومت افغانستان، جهت برداشتن این خیمه‌ها، وساطت می‌کند.

قرار است این هیأت پارلمانی، امروز با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز دیدار کنند.

XS
SM
MD
LG