لینک های دسترسی

Breaking News

ولسوالی یمگان بدخشان به تصرف دولت آمد


آرشیف: بدخشان
ولسوالی یمگان ولایت بدخشان که از چند روز به اینسو در تصرف طالبان قرار داشت، شب گذشته به دست نیرو های دولتی افتاد.

فضل الدین عیار، قوماندان امنیۀ آن ولایت، صبح روز شنبه به رادیوآشنا گفت که نیرو های خاص وزارت داخله و کوماندوی وزارت دفاع، حوالی ساعت ۲ شب جمعه عملیات ویژه را در ولسوالی یمگان آغاز کردند و اکنون تمام ساحات ولسوالی در تصرف نیرو های دولتی قرار دارد.

قوماندان امنیۀ بدخشان می گوید که در درگیری شب گذشته ۹ مخالف مسلح کشته شده و به نیرو های دولتی، به گفتۀ آقای عیار، تلفاتی وارد نشده است.

طالبان تا كنون در رابطه به رسانه ها ابراز نظرى نكرده اند.

ولایت بدخشان با موقعیت جغرافیایی که دارد با ولایات مختلف و چند کشور همسایه سرحدات مشترک دارد. در دوران حاکمیت طالبان، ولایت بدخشان هیچگاهی تحت کنترول طالبان قرار نگرفته بود.

اما اکنون سوال ایجاد می شود که نیرو های طالبان و آنهم با تعداد که باعث سقوط یک ولسوالی در آن ولایت شود از کدام منطقه وارد بدخشان شده اند.

قوماندان امنیۀ بدخشان می گوید که پس از عملیات در درۀ وردوج، نیرو های طالبان تلاش کردند ولسوالی کران و منجان را تصرف کنند که با مقاومت نیرو های دولت افغانستان رو به رو شد.

به گفتۀ آقای عیار همین اکنون، یک والی نام نهاد طالبان به نام مولوی فصیح الدین در درۀ خوستک مربوط ولسوالی جرم حضور دارد که کم از کم ۶۰۰- ٧٠٠ جنگجو تحت قوماندۀ او فعالیت می کند.

فضل الدین عیار، موقعیت مغلق جغرافیایی و هم مرز بودن آن ولایت را با پاکستان، تاجکستان و چین، دلیل عمدۀ نفوذ نیرو های مسلح مخالف دولت در آن ولایت عنوان می کند.

مسؤولین امنیۀ ولایت بدخشان می گویند که همین اکنون ولسوالی های تگاب کشم، شهدا، جرم - که برخی نقاط آن ولسوالی در کنترول طالبان قرار دارد - یمگان، کران و منجان، دروۀ وردوج و یفتل بالا در معرض تهدید طالبان قرار دارد.
XS
SM
MD
LG