لینک های دسترسی

Breaking News

افتتاح اولین چای خانه مخصوص بانوان درولایت بامیان


افتتاح اولین چایخانۀ زنانه در ولایت بامیان

شماری ازبانوان با ابراز خرسندی ازفعال شدن این مرکز مخصوص بانوان، می گویند که قبلأ مکان مناسبی برای تفریح، تجمع زنان وصرف چای دراین ولایت وجود نداشت اما اکنون زنان به سادگی می توانند برای تفریح و تجمع دراین مرکز گرد هم جمع شوند.

این چایخانه با هزینه بیش ازیک ونیم میلیون افغانی ازکمک های اتحادیه اروپا وکشورآلمان در مرکز ولایت بامیان ایجاد شده است.

زنان بامیان با استقبال گرم وکم سابقه ازاین مرکز می گویند که قبلأ درتمام مرکزشهربامیان، همچون مکان آرام ومصئون را سراغ نداشتند.

راضیه حسینی بانوی جوان که همراه با اطفالش برای صرف چای به این مرکز آمده است به رادیوآشنا صدای امریکا گفت:" اینجا بسیار مکان آرام است برای زنان و ما ازمسئولان حکومتی وموسسه هلپ که این چایخانه را ایجاد کرده است می خواهیم تا این مرکز را کلانتر بسازند".

ازسویی هم مدیریت ورهبری این چای خانه نیز به دست خود بانوان است که براعتماد خانواده ها ومصئونیت بیشترزنان برای حضور دراین مرکز افزوده است.

زهرا رضایی مسئول موسسه هلپ درولایت بامیان، هدف ازایجاد این مرکز را خود کفایی وتشویق زنان درعرصه اقتصاد، مرکز تجمع وتفریح گاه یاد نموده می گوید:" موسسه هلپ که یک موسسه آلمانی است ازیک سال به اینطرف درولایت بامیان فعالیت دارد که بیشترروی برنامه های فرهنگی تمرکز دارد".

او افزود:" تا دو سال آینده تمامی مصارف ومعاش کارمندان این چایخانه ازسوی موسسه هلپ پرداخت می شود وهرخانمی می تواند همراه با فامیلش دراین چایخانه حضور به هم برساند".

شماری ازبانوان که همراه با فامیل هایشان برای تفریح وصرف چای به این مرکزآمده اند می گویند که قبلأ کمبود چنین محل زنانه شدیدأ دراین ولایت احساس می شد.

مقامهای محلی بامیان نیز می گویند که آنان درتلاش ایجاد مراکز تفریحی بیشتربرای خانم ها بوده وبه زودی این مرکزرا وسعت خواهند داد.

محمد آصف مبلغ معاون والی بامیان که درمراسم افتتاح این مرکز اشتراک داشت گفت:" این مرکز می تواند الگو ونمونه مثال شود برای تشویق زنان بیشتر تا درزمینه های مختلف بخصوص ایجاد همچون مراکز زنانه سرمایه گذاری نموده خود کفا شوند".

او افزود:" حکومت محلی بامیان مصمم است تا بانوان را دربخش های مختلف بخصوص سرمایه گذاری های کوچک یاری رساند".

شماری ازبانوان که برای تفریح دراین مرکز حضور به هم رسانیده اند می گویند که گرچند قبلأ هوتل های مجلل ورستورانت های مختلف دربامیان فعال بود اما به دلیل سنت های حاکم درجامعه یک زن هیچ گاه به آن هوتل ها به تنهایی رفته نمی توانست.

آنان می گویند که اکنون زنان چه با فامیل ویا تنها می توانند برای رفع خستگی، صرف چای، قهوه، آب میوه وتفریح دراین مرکز حضوریابند.

موسسه خیریه هلپ یک موسسه آلمانی است که در زمینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وگردشگری درولایت بامیان فعالیت دارد.

درحدود سه سال قبل نیز اولین باغ زنانه در17 کیلو متری مرکز ولایت بامیان، درساحه شهر تاریخی ضحاک ازسوی یک بانوی افغان که تابعیت ایالات متحده امریکا را داشت دراین ولایت ساخته شده بود.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG