لینک های دسترسی

Breaking News

رونق یافتن یک محصول زراعتی بامیان در بازار داخلی افغانستان


رونق یافتن یک محصول زراعتی بامیان در بازار داخلی افغانستان
رونق یافتن یک محصول زراعتی بامیان در بازار داخلی افغانستان

'کِشته ی چپه نمک' یکی ازمحصولات باغداری ولسوالی کهمرد بامیان است که از درختی بنام ساقی به دست آمده و منبع عمدۀ باغداری در بامیان است.

باغداران این ولسوالی هنگام جمع آوری حاصلات باغ های شان این میوه را از خستۀ آن جدا ساخته و با مواد کیمیاوی حاوی سلفر مخلوط می کنند تا به شکل چپه نمک آماده شده و به بازار عرضه شود.

محمد اکبرمحمدی مدیرعامل اطاق تجارت وصنایع بامیان به رادیو آشنا، صدای امریکا گفت " ۴۳ تن کشتۀ چپه نمک بامیان با تاجران هرات قرارداد شده است تا به کشور های خارجی صادرشود."

به گفتۀ آقای محمدی با آنکه کشتۀ چپه نمک – که یکی از گران قیمت ترین محصولات باغداری بامیان محسوب می شود– قبلاً در داخل کشور بازار خوبی نداشت، اما امسال نسبت به سال های گذشته از بازار خوبی برخوردارشده است.

وی دلیل رشد قیمت چپه نمک را بسته بندی و پروسس خوب این محصول ازسوی باغداران عنوان کرد.

عبدالباقی یکی از باشندگان ولسوالی کهمرد، ازصادرشدن محصولات زراعتی شان به خارج از کشور، ابرازخوشحالی کرده می گوید که صدور محصولات باغداری و زراعتی به کشورهای خارجی باعث رشد اقتصاد مردم شده و دهقانان و باغداران بامیان را تشویق می کند تا حاصلات شان را برای عرضه به خارج، به گونۀ مناسب آماده کنند.

ولسوالی کهمرد بامیان، پرمیوه ترین ولسوالی این ولایت میباشد و اکثرمیوه های که در دیگر مناطق افغانستان وجود دارد، درولسوالی کهمرد بامیان نیز وجود دارد. اما 'کِشته ی چپه نمک'، تنها درولسوالی کهمرد بامیان بوده ودردیگر مناطق افغانستان، نیست.

XS
SM
MD
LG