لینک های دسترسی

Breaking News

بزرگترین مسجد جامع افغانستان گشایش یافت


مسجد جامع حضرت عمر که به هزینۀ پنج میلیون دالر ساخته شده است، روز سه شنبه به روی نمازگزاران باز شد. کار اعمار این مسجد با گنجایش ۱۴ هزار نمازگزار در یک وقت، در واپسین روز های حاکمیت طالبان آغاز شده بود.

توریالی ویسا، والی کندهار می گوید که هزینۀ ساختن این مسجد را تجار کندهار، ریاست جمهوری افغانستان و شاروالی کندهار پرداخته است.

آقای ویسا گفت که کار اعمار دو پروژۀ دیگر این مسجد، یک دارالعلوم و بازار تجارتی، هم اکنون جریان دارد. او از حکومت خواست تا در ساختن این دو بخش نیز توجه داشته و امکانات پولی آن را فراهم کند.

هنوز هم کار برخی قسمت های مسجد – مناره ها و گنبد- ناتکمیل باقی مانده است. به گفتۀ والی کندهار تکمیل هر سه پروژه - مسجد، دارالعلوم و بازار تجارتی – جمعاً ۱۸ میلیون دالر هزینه بر می دارد.

در مراسم گشایش این مسجد شماری از اعضای کابینه، برزگان و علمای دینی شرکت داشتند.

محمد یوسف نیازی، وزیر حج واوقاف نیز گشایش این مسجد را ارزنده خواند و مردم کندهار را ترغیب کرد تا از آن در راستای تحکیم وحدت ملی و تامین صلح و حل مشکلات استفادۀ اعظمی کنند.

قرار بود حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان روز شنبه این مجسد را افتتاح کند. همه تدابیر گرفته شده بود، برای دو روز تمام جاده های شهر کندهار مسدود شده بود و حتا هوتل ها و بلند منزل های همجوار مسجد از سوی پولیس تخلیه شده بود، اما آقای کرزی بنا به دلایل نا معلوم در این مراسم حضور نیافت.

XS
SM
MD
LG