لینک های دسترسی

Breaking News

فعالان مدنی به حکومت افغانستان "شرمنامه" دادند


فعالان از حکومت خواستند که به مخالفان اجازۀ باجگیری از زیربناها را ندهد.

گروهی از اعضای نهادهای جامعۀ مدنی و فعالان سیاسی افغان به خاطر نبود برق در پایتخت و اعتراض به آنچه معاملۀ حکومت با مخالفان خوانده شد، در یک همایش مردمی "شرمنامۀ" را ترتیب داده و آن را به رهبران حکومت وحدت ملی تقدیم کردند.

فعالان مدنی هفتۀ گذشته هشدار داده بودند که در صورت سرکوب نشدن مخالفان نظام در دندغوری ولایت بغلان، تامین نشدن جریان دوبارۀ برق به کابل و نادیده گرفتن خواست های مردم در اعتراضات مدنی دست به اعتراضات گسترده خواهند زد.

مجتبی پیکان، رئیس شبکه نهادهای مدنی افغانستان گفت " جمع شدیم تا این شرمنامه را حضور حکومت وحدت ملی پیشکش بکنیم از آدرس مردم افغانستان و شبکه نهادهای مدنی و ttفعالان سیاسی که ما باور مند هستیم که حداقل وجدان بیدار در حکومت وحدت ملی وجود داشته باشد که حداقل تکان بخورد و از کوتاهی های خود معترف شوند."

شرکت کننده‌گان این همایش اعتراضی از حکومت خواستند با تدوین راهکارهای جدید به مخالفان اجازه ندهند که زیربناهای اساسی کشور را به ابزار باجگیری برای تحقق اهداف سیاسی شان مبدل سازند.

نجیب الله مجددی یکی دیگر از این فعالان گفت "به هیچ وجه نمی خواهیم وارد معامله سیاسی نظام با تروریستان، القاعده، داعش و هر نام دیگر باشیم، ما می خواهیم که این گروه های افراطی با قوت تمام سرکوب شود و با حامیان شان در داخل نظام هم برخورد قاطع صورت بگیرد ، ما تحمل معامله و معامله گری و معامله بازی در درون نظام را نداریم ."

سه هفته پیش، مخالفان دولت در ساحۀ دند شهاب الدین ولایت بغلان پایۀ برق وارداتی را منهدم ساختند که پس از آن برق کابل و شماری از ولایت های هم جوار آن قطع شد. فرو رفتن کابل در تاریکی به گفتۀ مقامهای امنیتی سبب بلند رفتن گراف جرایم در این شهر نیز شده است.

وزارت داخلۀ افغانستان روز گذشته از پاکسازی دند شهاب‌الدین ولسوالی دندغوری ولایت بغلان خبر داد، اما به دلیل اینکه پایۀ تخریب شدۀ برق هنوز هم در تیررس گلولۀ طالبان است، به تیم تخنیکی برشنا موسسه اجازه داده نشده است که کار ترمیم پایۀ تخریب شده را آغاز کند.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG