لینک های دسترسی

Breaking News

سه رویداد در افغانستان ۶۱ کشته برجاگذاشت


در حادثه ترافیکی در زابل ۲۷ نفر کشته و ۳۲ نفر زخمی شد

مسوولان محلی ولایت غزنی می گویند که صبح امروز در اثر درگیری بین مخالفان دولت و خیزش کنندگان محلی در ولسوالی اندر آن ولایت ۱۱ قیام کنندۀ محلی کشته و شش تن دیگر زخمی شد.

شفیق ننگ ساپی سخنگوی سرپرست ولایت غزنی به صدای امریکا گفت که در این درگیری هفت شورشی مسلح کشته و شش شورشی دیگر زخمی شد. او افزود که اندکی پس از آغاز درگیری بین طالبان و مردم محل، نیرو های امنیتی به محل رسیدند و با شورشیان درگیر شدند.

ساپی گفت که شورشیان طالب در نبرد با نیرو های امنیتی کشته شدند و به گفتۀ وی به پولیس آسیبی نرسیده است. اما ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان می خواند، با ارسال پیام کوتاه تلیفونی به رسانه ها گفته است که در این رویداد ۱۴ پولیس کشته و چهار پولیس دیگر زخمی شده است.

حملۀ انتحاری در لغمان

در یک رویداد دیگر در ولسوالی مهترلام ولایت لغمان، حملۀ انتحاری در مراسم جنازۀ یک فرمانده پولیس محلی منجر به کشته شدن ۱۴ غیرنظامی و چهار منسوب پولیس شد. این منسوب پولیس محلی صبح روز در اثر انفجار ماین کشته شده بود.

سرحدی ځواک سخنگوی سرپرست ولایت زابل به صدای امریکا گفت که در میان کشته شدگان آمرامنیت قوماندانی امنیۀ لغمان نیز شامل است. او افزود که در این رویداد ۳۶ غیرنظامی و سه منسوب پولیس زخمی شده اند.

مسوولیت این رویداد را تا کنون هیچ گروهی به دوش نگرفته است و به گفتۀ مقام های محلی تحقیقات در این زمینه آغاز شده است.

حادثۀ ترافیکی در زابل

از سوی دیگر حادثۀ ترافیکی در مسیر شاهراه کابل-کندهار منجر به کشته شدن ۲۷ نفر و زخمی شدن ۳۲ نفر دیگر شد.

مقام های امنیتی زابل گفتند که این حادثه در ساحۀ کاکران شهر قلات مرکز ولایت زابل در اثر تصادم بس مسافربری ۳۰۳ با یک تانکر تیل به وقوع پیوست.

داکتر زلمی رشتین مسوول شفاخانۀ زابل به صدای امریکا گفت که وضعیت شش تن از زخمی شدگان این رویداد وخیم است. او افزود که برای معالجۀ شماری از زخمی شدگان به خون نیاز بود و شماری از زخمی شدگان به شفاخانه های کندهار فرستاده شدند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، ضمن ابراز تاثر عمیق به خاطر وقوع این رویداد به مقام های محلی زابل دستور داد از همه امکانات دست داشته برای درمان زخمی شدگان استفاده کنند.

سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش خود از افزایش تلفات غیرنظامیان افغان خبرداده و بخش زیاد این تلفات را به حملات طالبان و سایرگروه های شورشی مخالف دولت افغانستان نسبت داده است.

XS
SM
MD
LG