لینک های دسترسی

Breaking News

کاهش ۴۲ در صدی بودجه انکشافی افغانستان


دیدبان شفافیت افغانستان می گوید که حکومت افغانستان بودجه انکشافی سال مالی پیشرو را ۴۲ در صد کاهش داده است.

اکرام افضلی، رئیس اجراییوی این نهاد روز سه شنبه گفت که ادارات دولتی افغانستان در جریان ۱۰ سال گذشته نتوانسته ۵۰ در صد بودجه انکشافی خود را به مصرف برسانند، بناً حکومت افغانستان امسال تصمیم کاهش این بودجه را گرفت.

آقای افضلی افزود که حکومت افغانستان با وجود اقدامات اصلاحی و امیدوار کننده، هنوز هم اصلاحات لازم را در بودجه انکشافی ایجاد نکرده است.

اکرام افضلی گفت: "حکومت به جای اینکه ظرفیت خود را بالا ببرد تا بودجه انکشافی را تطبیق کند، متاسفانه زیادتر تلاش کرده که سقف بودجه انکشافی را کاهش بدهد."

به گفته رئیس اجراییوی دیدبان شفافیت افغانستان، بودجه انکشافی افغانستان در سال جاری ۱۶۱ میلیارد افغانی بود اما این بودجه در سال ۱۳۹۷ به ۹۳ میلیارد افغانی کاهش یافته است.

آقای افضلی در ادامه افزود که حکومت با کاهش بودجه انکشافی می‌خواهد در پایان سال نشان دهد که به موفقیت دست یافته و میزان بیشتر بودجه به مصرف رسیده است.

او همچنین ادعا کرد که احتمال دارد دلیل کاهش بودجه انکشافی برای سال مالی پیشرو، خیالی بودن ارقام این بودجه از سال‌ های گذشته باشد.

دیدبان شفافیت افغانستان تمرکز بودجه سازی در پایتخت، رهبری ضعیف ادارت دولتی و ظرفیت پایین کارمندان ملکی را از دلایل اصلی مصرف نشدن بودجه انکشافی افغانستان خواند.

اما محمد آقا کوهستانی، رئیس عمومی خزاین وزارت مالیه افغانستان گفت در صورت نیاز بودجه انکشافی در وسط سال مالی آینده افزایش خواهد یافت.

آقای کوهستانی گفت: "بودجه مالی ۱۳۹۷ با در نظرداشت امکانات مالی، واقعیت‌ های جامعه، توازن، ظرفیت مصرف ادارات و مطابق به معیارهای بین‌ المللی تدوین گردیده است. نظر به مصارف شش ماه اول سال مالی، هرگاه ادارات بودجوی ظرفیت مصارف بیشتر را داشته باشند، در بررسی وسط همان سال بودجه بیشتر در اختیار شان گذاشته خواهد شد."

وزارت مالیه افغانستان در مورد خیالی بودن بودجه انکشافی در سال‌ های گذشته اظهار نظر نکرد.

بودجه سال مالی ۱۳۹۷ خورشیدی ۵.۱۳ میلیارد دالر است که از این میان ۳.۸۳ میلیارد دالر به بودجه عادی و ۱.۳ میلیارد دالر به بودجه انکشافی اختصاص داده شده است.

این بودجه از سوی مشرانو جرگه افغانستان تایید شده اما در ولسی جرگه افغانستان تحت بررسی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG