لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش ایران به تقویت روابط اقتصادی با هرات


والیان هرات افغانستان و خراسان ایران تفاهم نامه ای به منظور بهبود و تقویت همکاری های اقتصادی و منطقوی را امضاء کردند. در این دیدار مقام های ایرانی همچنان خواهان ایجاد یک بازارچه مشترک در سرحد دو کشور شدند که از جانب مقام های افغان رد شد.

این تفاهم نامه روز جمعه بین داوود صبا، والی هرات و محمد حسین فروزان مهر، والی خراسان به امضاء رسید.

بعد از امضای این تفاهم نامۀ 14 ماده ای کنفرانسی خبری با حضور مقام های دو کشور در هوتل تجارت هرات برگزار شد.

داوود صبا، والی هرات در این کنفرانس تقویت روابط اقتصادی و انکشافی بین دو ولایت مرزی را یکی از اهدف مهم این تفاهم نامه خواند.

آقای صبا گفت: "این تفاهم نامه در 14 ماده تنظیم شده که بیشتر تاکید روی ارتقا بخشیدن سطح روابط و همکاری ها در عرصه های انکشاف اقتصادی در سکتورهای مختلف در ولایت هرات و بالاخره حل معضلات و مشکلاتی که بصورت روزمره در میان دولایت بخصوص در ساحات مرزی ایجاد می شود استوار است."

محمد حسین فروزان مهر، والی خراسان نیز تعهد سپرد تا کشورش در راستای بهبود سه سکتور معدن، زراعت و صنعت در ولایت هرات سرمایه گذاری کند.

آقای فروزان مهر گفت: "سه بخش اساسی که اعلام آماده گی شد چه در حوزه صنعت، خدمات و کشاورزی هر کدام زیر بخش هایی دارد که هر کدام نیازمند اجرای طرح ها وپروژه های متعددی است که در غالب کمیته های مشترک کارشناسی و فنی به این موضوعات پرداخته خواهد شد و از همه مهمتر موقعیت مهم ترانزیتی که این ولایت دارد از این طریق هم می تواند به آبهای آزاد خصوصا دریای عمان راه پیدا کند."

پاسخ منفی هرات به ایران

والی خراسان در این کنفرانس همچنان خواهان بازگشایی مجدد بازارچه مشترک تبادلات کالا در نقطه صفری افغانستان و ایران در بندر اسلام قلعه شد.

والی خراسان افزود: "ما فکر میکنیم یکی از ابزارهای تعاملات بازرگانی فی مابین دو کشور در واقع فعال سازی این بازارچه هاست و حس ما براینست که ایجاد این بازارچه ها میتواند سطح تعاملات بین دوکشور را در حوزه تجارت های غیر کلاسیک را ارتقاء دهد."

اما مقام های محلی هرات با این موضوع مخالفت کردند. محی الدین نوری سخنگوی والی هرات میگوید ایجاد چنین بازارچه های مشترک مرزی میتواند به ضرر صنعتگران داخلی تمام شود.

نوری گفت: "بازارچه های مشترک باز کردن ان خلاف مصوبه شورای وزیران است و به نفع سرمایه گذاران و تاجران صنعت گر ما نیست و روی این اساس ما موافق به بازگشایی بازارچه های مرزی نیستیم و این به ضرر سرمایه گذار در شهرک صنعتی ولایت هرات است."

مواردی مثل همکاری برای ارتقا سطح تعلیم وتربیه، محیط زیست، اشتغال زایی و رفع مشکلات ترانسپورتی بین دو ولایت و گمرکات از دیگر مواد شامل در این تفاهم نامه می باشد.
XS
SM
MD
LG