لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان از بانک توسعه آسیا قرضه تقاضا کرد


حکومت افغانستان از بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا برای تطبیق هشت پروژه بزرگ زیربنایی خواهان قرضه شده است.

مسوولان بانک توسعه آسیایی نیز در سفری به افغانستان، می‌گویند که به این خواست حکومت افغانستان را پس از بررسی پاسخ خواهند داد.

هیأتی از جانب بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا در سفری به افغانستان، با مقام‌های حکومتی این کشور روی چگونگی سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های بزرگ گفتگو کرده است.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیۀ افغانستان روز یکشنبه گفت که آنان طرح هشت پروژه بزرگ زیربنایی را به بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا داده اند که با تطبیق آن، هم زمینۀ کار فراهم خواهد شود و هم عواید ملی این کشور افزایش خواهد یافت.

آقای حکیمی افزود که این پروژه‌های پیشنهادی شامل خط آهن، انرژی آفتابی و خانه‌سازی می‌شود. حکیمی گفت "زیادتر پروژه‌ها مربوط پالیسی زیربنایی که ما ساختیم، می‌شود، زیادتر سر خط آهن است اداره خط آهن ساخته است، مخصوصأ سه خط آهن که از طریق سپین بولدک به چمن اتصال پیدا می‌کند از طریق خوست به میرامشا".

اکلیل حکیمی، وزیر مالیۀ افغانستان
اکلیل حکیمی، وزیر مالیۀ افغانستان

وزیر مالیۀ افغانستان گفت که هیأت بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا جهت بررسی وضعیت برای سرمایه‌گذاری روی انرژی، به ولایات کنر، ننگرهار و لغمان سفر کرده اند.

آقای حکیمی افزود که با درخواست شورای ملی افغانستان می‌کوشند که برای تطبیق پروژه‌های زیربنایی در کشور، با شرایط سهل قرضه دریافت کنند.

فرصت مناسب سرمایه گذاری در افغانستان

در همین حال، دانیل الکساندر، معاون و مسؤول همکاری‌های بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا گفت که فرصت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری در افغانستان وجود دارد.

الکساندر گفت "ما به عنوان بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های انکشافی در افغانستان متعهد استیم".

آقای الکساندر به گونۀ مشخص، در مورد اینکه آیا هشت پروژۀ که از سوی حکومت افغانستان به آنان پیشنهاد شده است، پذیرفته خواهد شد یا نه، صحبت نکرد.

این در حالیست که مقام‌های حکومت افغانستان از آغاز کار دو پروژه دیگر زیربنایی نیز در سال جاری میلادی خبر داده اند.

وزیر مالیۀ افغانستان گفت که کار پروژه خط آهن مزارشریف – هرات پس از مطالعه و ارزیابی سه ماهه آغاز خواهد شد.

این خط آهن از مزارشریف آغاز و از ولایات جوزجان، فاریاب و هرات می‌گذرد و آسیایی میانه را با ایران وصل می‌کند.

همچنان قرار است که تا سه ماه آیندۀ کار عملی روی انتقال لین برق صد کیلو وات از ازبکستان به افغانستان آغاز و تا هژده ماه تکمیل شود.

XS
SM
MD
LG