لینک های دسترسی

Breaking News

مسایل تخنیکی انتخابات تا دو روز آینده تکمیل میگردد


کمیسیون مستقل انتخابات میگوید که تا دو روز آینده تمام امور تخنیکی مربوط به روند تفتیش آرا تکمیل میگردد و قبل از اعلان نتایج به کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی جهت فیصله نهایی فرستاده خواهد شد.

عبدالرحمن هوتکی، معاون کمیسیون مستقل انتخابات به صدای امریکا در زمینه گفت که توقع میرفت که این پروسه به روز چارشنبه تکمیل گردد، ولی نسبت یک سلسله مسکلات در چک لیست های آرا این کار به روز پنجشنبه موکول گردد.

آقای هوتکی گفت " در نتیجه پروسه تفتیش بعضی چک لیست ها دریافت شده است که یک نمبر آنها با سیستم فرق دارد. این به این معنی است که در اثنای تفتیش این چک لیست از جانب کارمندان یک شماره اشتباه یا سهوه شده است، پس برای این دو روز ضرورت است که آنرا با محلات سر بدهیم، برای اینکه کود مراکز آن درست است ولی در کود محلات آن یک نمره فرق موجود است."

آقای هوتکی میگوید که کمیسیون در نظر دارد که جلسۀ علنی دیگر را نیز دایر نماید که در آن راجع به محلات همه آرا فیصله خواهد شد که تا حال در مورد آن فیصله نه شده است.

او گفت "در بخش تخنیکی اگر در سیستم ما که مطمین هستم انشاالله کدام مشکل پیش نخواهد آمد، اخرین مشکل همین است که در وقت تفتیش شماره های بعضی چک لیست ها با هم اشتباه شده است، مشکل دیگری نداریم زمانیکه کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در مورد آن تصمیم بگیرد ما در روز های آینده نتایج نهایی را اعلان خواهیم کرد".

این اظهارات آقای هوتکی در مورد تکمیل شدن پروسه تخنیکی تفتیش آرا در حالی بیان میگردد که منشی عمومی سازمان ملل متحد از هر دو کاندید ریاست جمهوری افغانستان خواست تا بر اساس توافقات ۱۲ جولای، به یک توافق نهایی روی ایجاد یک حکومت وحدت ملی نایل آیند.

بان کیمون، تاکید ورزید که اکنون یک لحظۀ سرنوشت ساز برای افغانستان بوده و برای رسیدگی به یک بسیار مشکلات افغانستان به یک مشارکت مخلصانه نیاز است.

آقای بان کیمون افزود که هر دو جناح برای رهنمون ساختن افغانستان به یک آیندۀ مرفه و صلح آمیز مسؤولیت مشترک دارند.

به گفتۀ منشی عمومی سازمان ملل، رویارویی به چالش های آینده تنها با مساعی مشترک امکان پذیر خواهد بود.

اعلامیه به نقل قول از آقای بان کمیون میگوید تفتیش آرا بتاریخ چهارم سپتمبر به پایان رسیده و به زودی نتایج انتخابات اعلان خواهد شد، پس ایجاب میکند که هر دو کاندید به تعهدات خود وفا کنند تا به این ترتیب برای اولین بار در افغانستان برای انتقال قدرت بصورت مسالمت آمیز زمینه مساعد گردد.

XS
SM
MD
LG