لینک های دسترسی

Breaking News

انتخابات افغانستان و آینده حضور نظامیان امریکا


باراک اوباما، رئیس جمهور، جان کری، وزیر خارجه و چک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا، از انتخابات افغانستان که به روز شنبه برگزار شد، استقبال کردند - انتخاباتی که توقع می رود تا برای اولین بار در تاریخ آن کشور قدرت به شکل شفاف و دیموکراتیک، انتقال بیابد.

نتایج انتخابات تا چند هفته آینده معلوم نخواهد بود، ولی اداره بارک اوباما امیدوار است که رهبر جدید افغانستان توافق نامه دو جابنه امنیتی میان دو کشور را نهایی خواهد کرد و از این طریق شماری از نیروی امریکایی در آن کشور مستقر خواهند بود.

افغان ها با نادیده گرفتن تهدیدات امنیتی آرای شان را به صندوق ها رای ریختند، شمارش آرا هم ادامه دارد.

اشرف غنی احمدزی، یکی از نامزدان ریاست جمهوری می گوید که مردم افغانستان، اهل رای استند، نه خشونت. احمدزی گفت به اثبات رسانیدیم که ما مردم رای استیم، نه مرمی. عام مردم از دیموکراسی ستایش می کنند، به آن اعتقاد دارند و می خواهند تا آن کارگر واقع شود.

عبدالله عبدالله، یکی دیگر از نامزدان ریاست جمهور از روند رای دهی در روز اننخابات شاکی بوده گفت، ما شکایات خود را به مراجع مربوطه که کمیسیون سمع شکایات است ارجاع کردیم و امیدواریم که به این شکایات به موقع رسیدگی شود.

در بیش از ۱۲ سال گذشته، امریکا طولانی ترین جنگ را در افغانستان سپری کرده است. رئیس جمهور اوباما تعهد کرده که جنگ درافغانستان را خاتمه دهد و دست آورد ها را در این کشور، حفظ کند.

اداره اوباما انتقال قدرت را در افغانستان که امنیت روند انتخابات توسط نیرو های افغان تامین شد، به نظر موفقیت می بیند.


جاش ایرنیست، سخنگوی قصر سفید می گوید که تفاوت بین انتخابات افغانستان و امریکا وجود دارد. به گفته او نتایج انتخابات در امریکا در همان شب و یا روز بعد آن اعلام می شود.

ایرنیست اظهار امیدواری کرد که انتخابات افغانستان صلح آمیز و همه شمول بوده، و به طور گسترده مورد قبول افغان ها قرار گیرد. او گفت انتقال سیاسی به شکلی که قابل قبول باشد برای ادامه حمایت بین المللی برای افغانستان، یک مسله جدی است.


بر خلاف حامد کرزی، رئیس جمهور فعلی افغانستان، همه نامزدان ریاست جمهوری گفته اند که توافق نامه دو جانبه امنیتی را با ایالات متحده امضا خواهند کرد تا چند هزار نیروی امریکایی در آن کشور باقی بماند. هدف حضور نیروی های امریکایی، آموزش عساکر افغان می باشد.

تیم کینی، سناتور از حزب دیموکرات، از کاهش نیرو های کشورش در افغانستان حمایت می کند، ولی می گوید که پیشرفت ها در آن کشور نباید برباد برود. کینی میگوید تقریبا حدود ۲۳۰۰ تن از نیرو های امریکایی جان های شان را در افغانستان از دست دادند. و ایالات متحده ۶۰۰ ملیارد دالر در افغانستان مصرف کرده است.

کینی می گوید در حالیکه نمی توان چالش های را که امروز و فردا در افغانستان باقی می ماند پوشانید، اما دست آوردهای که بعد از سقوط طالبان در اکتوبر ۲۰۰۱ به دست آمده، فراموش نشود.


حالا می توان تا نفس آرام را در قصر سفید تا کانگرس امریکا شنید که انتخابات افغانستان با حد اقل خشونت به پیش رفت و تا ماه آینده، رئیس جمهور منتخب در افغانستان، اعلان خواهد شد.

گزارش: مایکل بومن، خبرنگار صدای امریکا
ترجمه: خالد مفتون
XS
SM
MD
LG