لینک های دسترسی

Breaking News

تدابیر شدید وزارت داخله افغانستان برای انتخابات دور دوم


مقامات وزارت داخله از اتخاذ اقدامات جدی برای تامین امنیت روز انتخابات تاکید می کنند، در حالیکه با نزدیک شدن برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و افزایش حملات انتحاری و انفجاری در جریان کمپاین های کاندای ریاست جمهوری افغانستان، نگرانی ها بخاطر تامین امنیت روز انتخابات بیشتر شده است.

نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت داخله میگوید که این وزارت پس از بررسی امنیتی در سراسر افغانستان، مناطق آسیب پزیز را شناسایی کرده و نیروهای امنیتی را در ان مناطق جابجا کرده است.

آقای دانش می گوید "تدابیر امنیتی را که ما بالایش کار کردیم، سر از امشب به صورت رسمی عملی می شود و نیروهای ما در سراسر افغانستان به حالت آماده باش در مناطق که تعیین شده اند، قرار دارند."

نجیب دانش گفت که در دور دوم انتخابات، نیروهای بیشتر برای تامین امنیت آماده شده است در حالیکه در دور اول بیشتر نیروها به صورت احتیاطی آماده بودند.

معاون سخنگوی وزارت داخله از تلاش تحرکات مخالفان دولت افغانستان در برای برگزاری انتخابات انکار نکرد ولی گفت که فعالیت های نیروهای امنیتی نیز چشمگیر است.

آقای دانش گفت "شک وجود ندارد که تحرکات مخالفین دولت در مناطق مختلف وجود دارد ولی نیروهای امنیتی هم بیشتر تلاش دارند که این تحرکات را مهار کنند. طی چند روز اخیر بیش از دها حملات انتحاری و انفجاری و ماین های کنار جاده کشف خنثی شده است."

از سوی دیگر نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که جلسه یی را به منظور تامین امنیت بهتر روز انتخابات با مقامات نهاد های امنیتی افغانستان برگزار کردند.

آقای نور گفت " در این جلسه روی تامین امنیت مراکز رای دهی بحث مفصل داشتیم. در این جلسه وزیر امور داخله، ریس امنیت ملی، لوی درستیز وزارت دفاع تا حد زیادی در مورد تامین امنیت انتخابات صحبت شد."

در این حال، محمد نعیم لالی ریس کمیسیون امنیتی ولسی جرگه افغانستان میگوید که کشیده گی های سمتی، قومی و زبانی سبب نگرانی های مردم در روز انتخابات شده است.

آقای لالی گفت "اردوی ملی یک انگیزه سیاسی پیدا کرده است، به طرف سیاست روان است. در سکتور امنیتی افرادی شامل شده اند که به طرفداری کاندیدای مشخص کار میکنند."

اما نجیب دانش گفت که در مورد اصل بی طرفی منصوبین و سربازان در انتخابات به نیروهای امنیتی تاکید شده و گفته شده است که نیروهای امنیتی به کار های مشخص که برای شان سپرده می شود، عمل نمایند.

از سوی دیگر نورمحمد نور گفت که فیصله شده که نیروهای امنیتی باید در ۱۰۰ متری مراکز قرار داشته باشند. به گفته اقای نور، نیروهای امنیتی حق دارند که رای بدهند ولی حق مداخله در امور انتخابات را ندارند
  • 16x9 Image

    صفیه حساس

    صفیه حساس در سال ۲۰۰۲ میلادی از فاکولته ژورنالیزم دانشگاه کابل گواهینامۀ لیسانس را به دست آورد و از آن زمان تا کنون در رسانه های داخلی و خارجی به صفت خبرنگار و گوینده ایفای وظیفه کرده است. او از سال ۲۰۱۳ میلادی به اینسو در بخش دری صدای امریکا کار می کند.

XS
SM
MD
LG