لینک های دسترسی

Breaking News

مراسم تحلیف رئیس جمهور افغانستان، اختلاف نظرها


پس از امضای موافقتنامه برای ایجاد دولت وحدت ملی میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، اعلان نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری و اعلام اشرف غنی احمدزی به صفت رئیس جمهور افغانستان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، آمادگی ها برای برگزاری مراسم سوگند وفاداری ریس جمهور جدید در حالی اتخاذ می شود که نمایندگان دو ستاد انتخاباتی روی چگونگی مراسم تحلیف اختلاف نظر دارند.

وحید عمر عضو ستاد انتخاباتی آقای عبدالله و عضو کمیسیون برگزاری مراسم تحلیف می گوید که قرار است مراسم تحلیف در یکی از روز های هفته آینده برگزار شود. اما وی می گوید که این بار مراسم تحلیف متفاوت از دور قبلی بوده و انتقال قدرت به رئیس جمهور نه بلکه به دولت وحدت ملی صورت می گیرد.

وحید عمر گفت: "این حکومت وحدت ملی به اساس مشارکت دو گروه انتخاباتی داکتر اشرف غنی و داکتر عبدالله بوجود امده و به اساس موافقتنامه که امضا شده، ریاست اجرایی و معاونین اش در جریان مراسم تحلیف رئیس جمهور معرفی می شوند، یعنی در عین زمان که رئیس جمهور سوگند وفاداری یاد می کند، آنها نیز این مراسم را بجا می آورند."

قرار است مراسم تحلیف، روز دوشنبه ۲۹ سپتمبر برگذار شود.

در همین حال، داکتر حمیدالله فاروقی، عضو تیم داکتر اشرف غنی احمدزی می گوید مطابق قانون مراسم تحلیف برای رئیس جمهور صورت می گیرد زیرا به گفته فاروقی سمت ریاست اجرایی تا اکنون وجود ندارد.

آقای فاروقی گفت: "در قانون مشخص شده که مراسم تحلیف به رئیس جمهور است. و پست ریاست اجرایی که در قانون وجود ندارد و در تشکیل و ساختار اداره دولت نیست، در قانون از تحلیف آن نیز تذکر نرفته است. متن تحلیف قبلاً آماده شده و بعدا این پست از سوی رئیس جمهور ایجاد می شود و مراسم تحلیف نیز مشخص خواهد شد."

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از چندی قبل به مقام‌های دولتی این کشور دستور داده بود تا برای برگزاری "هرچه باشکوه‌تر" مراسم سوگند وفاداری رئیس جمهور جدید آمادگی اتخاذ شود.

جواد ناجی سخنگوی اداره امور و دارالانشای شورای وزیران می گوید که برای برگزاری مراسم تحلیف آمادگی کامل دارند و در این مراسم از نمایندگان کشورهای خارجی به ویژه همسایه های افغانستان دعوت به عمل میاید.

آقای ناجی گفت: "کمیسیون از ماه قبل برای برگزاری این مراسم آمادگی گرفته است. و برای نمایندگان کشور ها دعوتنامه فرستاده میشود و امیدوارم که در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید شرکت کنند."

در تاریخ افغانستان این نخستین بار است که مراسم تحلیف و انتقال قدرت از یک رئیس جمهور به رئیس جمهور منتخب دیگر صورت می گیرد.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری افغانستان همزمان با انتخابات شورا های ولایتی به تاریخ 16 حمل سال روان برگزار شد. عدم پیروزی هیچ یک از هشت نامزد در دور نخست سبب شده دو نامزد پیشتاز – اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله – در دور دوم انتخابات به تاریخ 24 جوزا با هم رقابت کردند.

ناسازگاری هر دو نامزد در مورد این روند و ادعای تقلب از سوی هر دوی آنان سبب بن بست شد که بلاخره به تشکیل حکومت وحدت ملی و ایجاد پست رئیس اجرایی در حکومت شد.

  • 16x9 Image

    صفیه حساس

    صفیه حساس در سال ۲۰۰۲ میلادی از فاکولته ژورنالیزم دانشگاه کابل گواهینامۀ لیسانس را به دست آورد و از آن زمان تا کنون در رسانه های داخلی و خارجی به صفت خبرنگار و گوینده ایفای وظیفه کرده است. او از سال ۲۰۱۳ میلادی به اینسو در بخش دری صدای امریکا کار می کند.

XS
SM
MD
LG