لینک های دسترسی

Breaking News

آریایی: عجله در اعلام تقویم انتخابات به شفافیت آن صدمه می زند


عبدالعزیز آریایی، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید برنامه اصلاحات جریان دارد. او گفت کار در بخش های مختلف از جمله اصلاح تمام اسناد تقنینی و اداری است که مشتمل بر طرزالعمل ها، لوایح، رهنمودها است.

او گفت که بعدا در مطابقت به همین اسناد جدید با یک سیستم مجهز و فعال که تضمین کننده شفافیت باشد فعالیت ها شروع خواهد شد.

آقای آریایی که در این روزها به مشورت با اقشار مختلف جامعه از جمله نهادهای جامعه مدنی و مسوولان رسانه ها مشغول است، در مورد آماده گی ها و مشکلات کمیسیون صحبت نموده گفت آنها برای آماده گی ها کارهای زیادی برای انجام دادن دارند زیرا آنها در یک کمیسیونی استند که که در هیچ یک از ولایت کشور فعلا دفتر ندارد.

آریایی افزود ۶۴ فیصد پست هایی که مطابق تشکیل داریم خالی است و تشکیل موجود هم همخوانی لازم با اهداف کاری اداره ندارد.

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی برای تامین شفافیت بر شامل کردن سیستم الکترونیکی تاکید کرده افزود "ما بیشتر متعهد استیم که باید یک سیستم الکترونیک باشد تا بتواند برای ما تسهیلات لازم را فراهم بسازد و از سوی دیگر بتواند در مصوونیت اسنادی که به ما می رسد کمک بکند."

آریایی گفت "اگر سیستم ما الکترونیک باشد دسترسی و اعمال فشار بر کمیسیون ها و همچنان احتمالات دستبردها هم کاهش می یابد و کار به اسرع وقت انجام می شود."

عبدالعزیز آریایی رییس کمیسیون شکایات در مورد تقویم انتخابات که گمان می شود تا یک ماه آینده اعلام گردد گفت عجله در اعلام تقویم انتخابات به شفافیت انتخابات صدمه می زند.

آقای آریایی گفت وی تاکید زیاد بر شفافیت بیشتر دارد و شفافیت زمانی حاصل می شود که آنها به معنای واقعی آماده گی لازم را داشته باشند.

جانداد سپین غر، رییس نهاد دیده بان شفافیت انتخابات هم با رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی همنوا است که کارهای زیاد باید انجام شود تا انتخابات پیش رو متفاوت از انتخابات قبلی باشد.

آقای سپین غر می گوید "انتخابات پیش رو متفاوت از انتخابات قبلی است، ما همزمان با این که آماده انتخابات می شویم باید یک سلسله اصلاحات لازم را تطبیق کنیم هم در اسناد قانونی و هم در ظرفیت ها طبعا اجرای این کارها وقت گیراست."

آخرین انکشاف در عرصه انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی درافغانستان این است که چهره های جدید کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان طرحی را در مورد کوچک کردن حوزه های انتخاباتی تهیه نموده به ریاست جمهوری فرستاده اند و در ارگ زیر بحث و ارزیابی است.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG