لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون انتخابات تطبیق فیصله‌های کمیسیون شکایات را آغاز کرد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، روند تطبیق فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی را در قبال اعتراض‌های استینافی آغاز کرد.

علی افتخاری، یکی از سخنگویان کمیسیون روز پنجشنبه ۱۳ فبروری (۲۴ دلو) به صدای امریکا گفت که این روند از کابل آغاز شده است.

او افزود که قرار بود روند بازشماری آرا نیز امروز آغاز می‌شد، اما نمایندگان کمیسیون شکایات انتخاباتی مقر کمیسیون انتخابات را ترک کردند و این کار نشد.

آقای افتخاری گفت: "امیدواریم که در روزهای آینده همکاری بکنند که بحث بازشماری هم شروع شود".

کمیسیون شکایات هنوز در مورد این اظهارات چیزی نگفته است.

قرار است که بر اساس فیصلۀ کمیسیون شکایات انتخاباتی، ۱۰ درصد از ۱۳۷ هزار رای مشکوک و ۱۵ درصد از ۱۰۲ هزار رای خارج از وقت رای‌دهی، نمونه‌گیری و پس از آن تفتیش ‌شوند.

همچنان میرزا محمد حق‌پرست سخنگوی دیگر این کمیسیون به صدای امریکا گفت که بر اساس فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی، مسوولان دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در پنجشیر جریمۀ نقدی شدند و آرای چهار محل در ولایات فاریاب نیز باطل و از سیستم بیرون کشیده شده است.

همچنان رهبری کمیسیون‌های انتخاباتی، در مورد شکایات استثنایی مربوط به آرای غیربایومتریک دو هزار و ۴۲۳ محل فیصله کرده اند.

بر اساس این فیصله از مجموع این محلات، ۲۹۸ محل آن به بازشماری مجدد می‌رود؛ در صورتی که معیارهای لازم بازشماری، بر اساس طرزالعمل‌های هردو کمیسیون انتخاباتی را تکمیل کرده باشند، اعتبار داده می‌شود و به هر میزانی که معیارهای لازم را نداشته باشند، باطل می‌گردد.

XS
SM
MD
LG