لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت خارجه افغانستان: استخبارات پاکستان سفیر افغانستان را احضار کرده است


وزارت خارجۀ افغانستان گفته است که سازمان استخبارات نظامی پاکستان (آی ای آی) سفیر افغانستان مقیم اسلام آباد را احضار کرده است.

این وزارت روز دوشنبه چهارم نومبر( ۱۳ عقرب) با نشر اعلامیه‌ای ضمن اظهار "انتقاد و نگرانی عمیق" از سوء رفتار استخبارات پاکستان، این اقدام اسلام آباد را برخلاف اصول و معیار های دپلوماتیک عنوان کرده است. اما در این اعلامیه در این مورد چگونگی سوء رفتار با سفیر افغانستان معلومات ارایه نشده است.

حکومت پاکستان تا اکنون در این مورد اظهار نظرنکرده است، اما وزارت خارجۀ پاکستان دیروز گفته بود که شارژدافیر افغانستان را احضار کرده بود و نگرانی های جدی پیرامون تامین امنیت دپلومات های آن کشور در افغانستان را به این مقام افغان شریک کرده بود.

حکومت افغانستان از حکومت پاکستان خواسته است تا روابط دپلوماتیک خویش با افغانستان را مطابق به کنوانسیون‌های بین المللی و میعارهای پذیرفته شدۀ دپلوماتیک عیار سازد.

وزارت خارجۀ افغانستان گفته است که در مورد نگرانی های امنیتی سفارت پاکستان در کابل که سبب مسدود شدن قونسلگری این سفارت شده است، حکومت افغانستان این "ادعا" را به صورت جدی پیگیری کرده و اطمینان می‌دهد که به تامین مصوونیت دپلومات های پاکستانی متعهد است.

وزارت خارجه پاکستان پیش از این خبر داده بود که دپلومات‌های آن کشور در افغانستان در روزهای گذشته مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند.

وزارت خارجه پاکستان روز یک‌شنبه سوم نومبر (۱۲ عقرب) در اعلامیه‌ای، تامین امنیت کارمندان‌اش را در افغانستان، از مسوولیت‌های حکومت این کشور خوانده و از کابل خواسته است که در مورد اذیت و آزار دپلومات‌هایش تحقیق کرده و نتیجۀ آن را با اسلام‌آباد شریک کند.

در اعلامیه وزارت خارجه پاکستان آمده است که حکومت افغانستان باید اطمینان دهد که موارد اذیت و آزار کارمندانش در این کشور در آینده تکرار نخواهد شد.

سفارت پاکستان در کابل اعلام کرده است که قونسلگری آن کشور در کابل سر از امروز روز دوشنبه به دلیل مشکلات امنیتی مسدود شده است.

مسدود شدن بخش ویزه سفارت پاکستان در کابل مشکلات زیادی را برای افغان‌ها به ویژه آنانی که برای تداوی به پاکستان سفر می‌کردند، ایجاد کرده است.

XS
SM
MD
LG