لینک های دسترسی

Breaking News

پروژه فایبرنوری در بامیان بدون برق


مراسم افتتاح پروژۀ فایبر نوری در بامیان
مراسم افتتاح پروژۀ فایبر نوری در بامیان
کارپروژه فایبرنوری در سه ولایت مرکزی بامیان، دایکندی و غور روز شنبه توسط امیرزی سنگین، وزیرمخابرات وتکنالوژی معلوماتی افغانستان در ولایت بامیان افتتاح شد.

وزیرمخابرات افغانستان درمراسم افتتاح این پروژه گفت که کار این پروژه به ارزش مجموعی هفده میلیون دالر امریکایی کمک بانک جهانی ازولایت بامیان آغازگردیده و قرار است ولایات غور و دایکندی را نیز تحت پوشش قرار دهد.

امیرزی سنگین افزود که این پروژه تا دو سال آینده تکمیل شده و به بهره برداری سپرده خواهد شد. او افزود که پروژۀ فایبر نوری از حدود پنج سال به اینسو در افغانستان آغاز شده و تا کنون حدود ۷۰ تا ۸۰ در صد مردم کشور از خدمات انترنتی این پروژه مستفید شده اند.

بامیان از جمله ولایاتی است که مردم آن هرازگاهی به دلیل نبود برق و عدم دسترسی به انترنت ، دست به اعتراضات مدنی زده و حکومت را به بی توجهی نسبت به آن ولایت متهم کرده اند.

اما مقام های محلی بامیان و مسوولان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با ابراز خوشبینی می گویند که پس از تطبیق این پروژه، مشکل انترنت در آن ولایت حل شده و سهولت های خدمات ارزانتر انترنتی وتیلفونی برای مردم فراهم خواهد شد.

حبیبه سرابی، والی بامیان آغازکار پروژه فایبرنوری را در آن ولایت گام مثبت خوانده گفت که این پروژه پیشرفت های خوبی را نصیب بامیان و صنعت گردشگری آن ولایت خواهد کرد.

گل احمد راستمن، رئیس شرکت مخابراتی افغان تلیکام وعده سپرد که درسال جاری خورشیدی ده آنتن جدید مخابراتی آن شرکت در ولسوالی های مختلف بامیان فعال خواهد شد تا مردم ازخدمات ارزان وکیفیت بهتر مخابراتی مستفید شوند.

چالش ها

گسترش این پروژه گام مثبتی در راستای بهبود خدمات مخابراتی و انترنتی در افغانستان پنداشته می شود، اما یکی از نگرانی های عمده، رخنۀ سازمانهای استخباراتی همسایگان به سرویس های انترنتی ارگانهای دولتی افغانستان است.

اما به گفتۀ آقای سنگین تلاش ها جریان دارد تا فایبرنوری افغانستان با شبکه های فایبرنوری بحر هند متصل شده و سیستم انترنت فایبرنوری افغانستان ، از گزند کشور های همسایه مصئون نگه داشته شود.

براساس آماری که به تازگی از سوی وزارت مخابرات افغانستان نشر شده است، بیشتر از بیست میلیون حساب تلیفون موبایل در سرتاسرافغانستان توزیع شده است که حدود ۸۰ در صد زنان بصورت مستقیم یا غیرمستقیم به خدمات مخابراتی دسترسی دارند.

شبکه فایبرنوری در بامیان درحالی افتتاح می شود که باشندگان آن ولایت هنوز هم از نبود برق شهری حتا در مرکز ولایت رنج می برند.
  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG