لینک های دسترسی

Breaking News

مقامات افغان خواستار برگشت علمای دینی از پاکستان اند


ریاست ارشاد، حج و اوقاف ننگرهار می‌گوید مدرسین دینی افغان در پاکستان از سوی استخبارات آن کشور مورد سو استفاده قرار می‌ گیرند و به همین دلیل تلاش دارند تا آنها را از پاکستان به افغانستان بطلبند.

مولوی عبدالظاهر حقانی، رئیس ارشاد، حج و اوقاف ننگرهار می‌ گوید که از یک سال به این طرف تلاش دارند تا علمای دینی و مدرسین افغان مقیم پاکستان را برگردانند تا آنان در مدارس داخل افغانستان تدریس کنند.

مولوی حقانی ادعا کرد که هم اکنون علمای دینی افغان در پاکستان، از سوی استخبارات آن کشور برضد افغانستان استفاده می‌ شوند.

رئیس ارشاد، حج و اوقاف ننگرهار افزود که در صورت برگشت این علمأ و مدرسین، ده ‌ها مدرسه با صدها شاگرد که به باور وی اکنون در برابر این نظام می‌ جنگند، سلاح را بر زمین خواهند گذاشت و از نظام کنونی حمایت خواهند کرد.

او گفت "از آنها بر علیه دولت افغانستان کار می‌ گیرند و می‌ گویند که فتوا بدهند، تقریر کنند، همراه ما به تعداد ۶۴ و ۶۵ علمای ورزیده استند که همراه دیگر طالبان اینجا میایند و سلاح را برزمین می ‌گذارند."

او علاوه کرد زمانی که شاگردان مدارس ببینند که استادان شان به افغانستان برگشته اند، آنان نیز خواهند آمد و خواهند دید که نظام در این جا مشروع است.

در همین حال علمای دینی ننگرهار نیز، خواهان برگشت علما و مدرسین افغان از پاکستان اند.

قاری محمد نذیر باشنده شهر جلال آباد به صدای امریکا گفت که در صورت برگشت علما و مدرسین افغان، صفوف مخالفین مسلح دولت تضعیف می ‌شود و حامیان نظام در بین علما افزایش می ‌یابند.

رئیس حج و اوقاف ننگرهار گفت که می ‌کوشند تا برای علمای افغان مقیم پاکستان، در داخل افغانستان زمینۀ کار و اسکان فراهم گردد.

در این حال مقامات در ولایت ننگرهار می‌ گویند که سعی دارند تا در صورت برگشت علمای دینی و مدرسین افغان ، تسهیلات لازم را برای شان فراهم کنند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفت"ما می‌کوشیم تا در لیلیه‌های مدارس دینی ننگرهار، تسهیلات برای آنان فراهم نماییم و همچنان یک دارالعلوم مرکزی تأسیس نماییم، تا برای برگشت علمای دینی و مدرسین از کشور پاکستان زمینه ‌سازی خوبی صورت گیرد وهمچنان ما در ننگرهار در کنار علوم عصری، مدارس دینی را خوب حمایت می‌ کنیم تا جلو رفتن علما و طلاب به پاکستان گرفته شود."

اداره حج و اوقاف ننگرهار می‌گوید برگشت علمای افغان از پاکستان به روند صلح نیز کمک می‌ کند و می‌ توانند در برابر فتواهای بی مورد همسایه‌ های افغانستان بی‌ ایستند.

XS
SM
MD
LG