لینک های دسترسی

Breaking News

حکمتیار: ایران تحمل رهبری پشتون‌ها و سنی‌ها در افغانستان را ندارد


گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان ایران را متهم به ادامۀ جنگ در افغانستان کرده و می گوید که تهران اجازه نمی دهد پشتون ها و سنی ها در افغانستان رهبری حکومت را در دست داشته باشند.

آقای حکمتیار در یک مصاحبه اختصاصی با احمد شکیب دوست، خبرنگار صدای امریکا، گفت که ایران از سه دهه بدینسو، روی جنگ در افغانستان سرمایه گذاری کرده است و حال طالبان را تمویل میکند.

رهبر حزب اسلامی در قسمت دیگری از سخنانش گفت که در انتخابات ریاست جمهوری، حزب اش از کاندیدی حمایت خواهد کرد که جامعۀ بین المللی از او هراس نداشته باشد. حکمتیار افزود که خودش اشتیاق رسیدن به کرسی ریاست جمهوری را ندارد، بلکه موقف استادی در یک پوهنتون، و یا خطیب بودن در یک مسجد را بر آن ترجیح میدهد.

گلبدین حکمتیار همچنان از داعیۀ محاکمۀ جنایتکاران جنگی افغانستان حمایت نشان داد، اما گفت که این گونه محاکمه باید در داخل افغانستان برگزار گردد و قاضی نیز باید عادل و شهروند این کشور باشد.

آقای حکمتیار، نام "حزب اسلامی افغانستان" را مختص گروه سیاسی خود خواند و گفت که حکومت وحدت ملی، توافقنامۀ صلح را با او امضأ کرده و این دلیلی است که نشان میدهد حزب اسلامی افغانستان، نام ویژۀ گروه سیاسی اوست، نه کدام گروه انشعابی دیگر. قابل یاد آوریست که حزب سیاسی تحت رهبری عبدالهادی ارغندیوال اعلام داشت که یگانه تشکیل سیاسی ثبت شده در وزارت عدلیه تحت عنوان "حزب اسلامی افغانستان" مربوط او می باشد.

مصاحبه با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

XS
SM
MD
LG