لینک های دسترسی

Breaking News

ادعای قاچاق مواد انفجاری از ایران به افغانستان


تجهیز مالی و نظامی مخالفان مسلح دولت از جانب کشورهای همسایه در ولایت هرات موضوع جدیدی نیست.بارها مخالفان مسلح دولت هنگام یکجا شدن به برنامۀ آشتی ملی در ولایت هرات این موضوع را به صراحت بیان کرده اند.

موضوعی که همواره از سوی مقام های ایرانی رد شده و حتی در برخی موارد مقام های محلی به دلیل نبود اسناد و مدارک کافی از دنبال کردن این ادعاها امتناع ورزیدند.

اما حالا و به تازه گی سید وحید قتالی، رئیس شورای ولایتی هرات در گفتگوی با رادیو آشنا صدای امریکا، از وجود اسناد و شواهدی سخن میزند که نمایانگر ورود دست کم ۱۲۵ تُن مواد انفجاریه توسط مقام های ایرانی به داخل خاک افغانستان است.

رئیس شورای ولایتی هرات می گوید این مقدار مواد انفجاریه طی دو ماه گذشته از ایران وارد ولسوالی گلران در ولایت هرات افغانستان شده است.

آقای قتالی می گوید که استخبارات ایران و پاکستان به گونۀ مستقیم مخالفین افغانستان را تمویل و تجهیز میکنند.

رئیس شورای ولایتی هرات علاوه کرد که گزارش دقیق از ورود ۱۲۵ تُن مواد منفجره را در دست دارد که از طریق آن ولسوالی توسط موترهای سراچه به ولایات شمالی افغانستان انتقال داده می شود.

آقای قتالی گفت این اقدام "بیانگر یک استراتژی بزرگ و خصمانه کشور همسایه نسبت به ما است."

تردد مقامات محلی

این در حالی است که حاجی داوود صوفیانی، قوماندان امنیه ولسوالی گلران هرات ورود این مقدار مواد منفجره به این ولسوالی را تایید نکرد.

آقای صوفیانی گفت "به ارتباط اینکه که مواد منفجره از طرف ایران به طرف ولسوالی گلران میاید شکی نیست منتها گزارش هایی هم به دسترس ما قرار می گیرد که از طرف ولایت نیمروز هم مواد منفجره به گلران میرسد اما در ارتباط به گفته رئیس شورای ولایتی تا همین لحظه کدام گزارشی نداریم و نمیتوانیم اطلاعاتی بدهیم."

سید فضل الله وحیدی، والی ولایت هرات می گوید شورای ولایتی ارتباط نزدیکتری با مردم دارد اما تا حال کدام اسنادی در ارتباط به این موضوع به او نرسیده است.

والی هرات گفت "رئیس شورای ولایتی هرات با مردم رابطه دارد و می شود او از قول کسی بگوید که با آنها رابطه دارد چرا که او نماینده ملت است ولی برای ما متاسفانه در این مورد کسی چیزی نوشته نکرده و از این موضوع اطلاعی ندارم و اگر رئیس صاحب سندی دارد آنرا برای من هم روان کند."

گفته های رئیس شورای ولایتی هرات همچنان با عکس العمل مقام های ایرانی در کابل مواجه شده است.

واکنش مقامات ایرانی و افغان

رحمت الله آزاده، مسئول مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل ضمن رد این ادعا ها می گوید کشورش برای تحقق صلح در افغانستان یکجا با دهشت افگنان مبارزه می کند.

آقای آزاده با رد ادعای رئیس شورای ولایتی هرات گفت که ایران و افغانستان دو کشور همسایه و دوست بوده و همین اکنون حدود سه میلیون پناه جو افغان در ایران به سر می برد.

مسؤول مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل سیاست کشورش را کمک به مردم افغانستان خوانده افزود "اصلا کاری خلاف مقررات انجام نمیدهیم چرا که ثبات افغانستان ثبات ایران هم است و ما تمام این گفته ها را که بدخواهان این دو کشور رواج می دهند تکذیب می کنیم."

اما این گفته های مقام های ایرانی با واکنش سیاسیون افغان مواجه شده است.

محمد رفیق شهیر آگاه مسایل سیاسی می گوید مقام های ایرانی در تلاش اند تا با نا امن سازی افغانستان مانع امضای پیمان امنیتی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا و برگزاری انتخاباتی شفاف شوند.

هفتۀ گذشته نیز شمار زیادی ازنماینده گان احزاب و نهادهای جامعه مدنی ولایت هرات با برگزاری گردهمایی اعتراض آمیز مداخلات ایران در افغانستان به ویژه ولایت هرات را به شدت محکوم کردند.
XS
SM
MD
LG