لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی مردم از افزایش ترور و قتل های مسلحانه در هرات


قتل شش باشندۀ هرات و زخمی شدن ۳۱ تن دیگر در جریان یک ماه اخیر از سوی افراد مسلح در هرات، نگرانی جدی شهروندان آن ولایت را در پی داشته است.

ساکنان هرات می‌گویند که بیشتر قتل‌های هدفمند در مناطق مزدحم و مرکزی شهر هرات صورت گرفته و هراس افگنان بعد از انجام حملات شان به راحتی از محل فرار کرده اند.

فیض محمد یکی از شهروندان هرات از دولت می خواهد "باید در تامین امنیت بکوشد و عوامل ناامنی ها را دستگیر کند و آنان را به جزای اعمال شان برساند".

این شهروند هرات می گوید برای جلوگیری از تکرار این اعمال، باید عاملین قتل های مسلحانه "اعدام گردند که تا یک فرد مسلمان را از بین نبرند."

احمد جاوید باشندۀ دیگر شهر هرات از وضعیت امنیتی و قتل و کشتار مردم ابراز "نگرانی" کرده می گوید "افزایش این واقعات، اعتبار دولت را نزد مردم کاهش می دهد."

محمد رفیق شیرزی سخنگوی شفاخانه حوزوی هرات می‌گوید که در یک هفتۀ اخیر چندین کشته و زخمی ملکی که توسط اسلحه هدف قرار گرفته اند، به آن شفاخانه منتقل شده اند که دو زن و یک طفل 13 ساله نیز در بین زخمیان بودند.

آقای شیرزی گفت "از شروع هفته تا به امروز 5 واقعۀ فوتی ناشی از مرمی خورده گی داشتیم که به حالت فوت شده اجساد شان به شفاخانه حوزوی هرات منتقل شده بودند."

رئیس شفاخانۀ حوزوی هرات تاکید می ورزد که در جریان هفته جاری 10 مجروح ناشی از مرمی خورده گی را نیز ثبت کرده اند که در رویدادهای مختلف هدف شلیک مرمی قرار گرفته بودند."

ادعای همکاری پولیس با حمله کنندگان

کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی هرات؛ نیروهای امنیتی این ولایت را به دست داشتن با هراس‌افگنان متهم می‌کند.

آقای علیزایی، ادعا می‌کند که بیشتر رویدادهای مسلحانه و تروریستی در همکاری با آمرین حوزه‌های امنیتی پولیس صورت میپذیرد.

آقای علیزایی گفت که در گذشته شاهد بوده اند که "آمران سمت ها و حوزه ها با تروریستان دست داشتند و با تغیر و تبدیلی سمت ها و حوزه های پولیس این مسایل به کلی کم شد. طوری که دیده می شود این روزها دوباره این مسایل شروع شده و تا زمانی که آمران سمت ها و حوزه ها در این کارها دست نداشته باشند، هیچ ترور، اختطاف و قتلی صورت نمی گیرد."

عبدالقادر کامل فعال مدنی در هرات نیز؛ ضعف مدیریت مسؤولان امنیتی را دلیل افزایش رویدادهای مسلحانه و تروریستی می‌خواند و خواهان بازپرسی از مسوولان امنیتی این ولایت است.

اما امین‌الله امین، آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت هرات اتهامات دست داشتن آمرین حوزه های امنیتی را در ترور ها و حملات مسلحانه رد می کند اما می پذیرد که برخی از آمران حوزه های امنیتی آن شهر

در زمینه تامین امنیت و جلوگیری از حملات تروریستی سهل‌انگاری کرده اند.

آقای امین به صدای امریکا گفت "یک آمر حوزه ای که تعیین می شود از تمام بخش های کشفی معلومات خواسته میشود که آیا او به کدام قضیه ای تا حالا دست داشته یا نه و ما این قضایا را پیگیری میکنیم. اما سهل انگاری میکنند، اشتباهات و بی تجربه گی دارند که ما رد نمی کنیم که به زودترین فرصت کسانی که تجربه کاری دارند به حوزه ها شامل وظیفه می شوند و کسانی که ندارند حتی آنان را از صفوف پولیس اخراج می کنیم."

بر اساس آمار مقام های صحی در جریان سال روان خورشیدی، بیش از 20 فرد ملکی و کارمند دولتی در ولایت هرات به ضرب گلوله کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG