لینک های دسترسی

Breaking News

اولین امتحان کانکور شبانه در کابل


اولین امتحان کانکور شبانه در کابل

مقامات وزارت تحصیلات عالی افغانستان اعلام کردند که مطابق طرح این وزارت امتحانات کانکور سال ۱۳۹۰ خورشیدی با شروع اولین امتحان کانکور شبانه در کابل آغاز خواهد شد.

بری صدیقی، معین امورمحصلان وزارت تحصیلات عالی، به روز دوشنبه طی کنفرانس خبری درکابل راجع به آغاز امتحانات کانکور برای سال ۱۳۹۰ خورشیدی به رسانه ها معلومات داد.

او گفت "اولین امتحان کانکور مطابق برنامه ریاست امتحانات کانکور، امتحان کانکور شبانه است که به روز پنجشنبه اعلام گردیده است و در حدود۷۹۰۰ داوطلب تاکنون برای امتحان ثبت نام کرده اند."

به گفته معین امور محصلان از جمله ۷۹۰۰ داوطلب ثبت نام شده برای کانکور شبانه، ۷۰۰۰ تن ذکور و بقیه ۹۰۰ تن دیگر را اناث تشکیل میدهند.

او افزود مطابق طرح پذیرش وزارت تحصیلات عالی ۱۷۰۰ تن در فاکولته های مختلف پوهنتون های کابل و پوهنتون تعلیم وتربیه جذب خواهند شد.

معین امور محصلان به رسانه ها گفت هر چند وزارت معارف تا اکنون تعداد و ارقام دقیق فارغان و شرکت کنندگان کانکور سال روان را به وزارت تحصیلات عالی ارسال نکرده است اما تخمین زده می شود که در حدود ۱۶۰۰۰۰ داوطلب در کانکور اشتراک خواهند کرد.

او گفت از جمله داوطلبان شرکت کننده در امتحان کانکور حدود ٣۰۰۰۰ تا ٣۵۰۰۰ به پوهنتون ها وموسسان تحصیلات عالی جذب خواهند شد و متباقی تا حدود ۷۰۰۰۰ دیگر در موسسات نیمه عالی جذب می گردد.

سالهای قبل در امتحان کانکور بی نظمی ها وبی قاعدگی های زیاد وجود داشت. اما معین امور محصلان اطمینان می دهد که در سال جاری تلاش صورت گرفته شده است تا کاستی ها و نقیصه های سالهای قبل رفع می گردد که ایجاد زون های اضافی امتخانات یکی از این تلاش ها می باشد.

آقای صدیقی گفت "با تغییر با سال گذشته امسال فیصله بر این شده است که اگر شرایط مساعد باشد در ۳۴ ولایت کشور، حوزه های مستقل کانکور ایجاد گردد که بیشتر به شرایط امنیتی کشور ارتباط می گیرد."

بری صدیقی، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، در این نشست خبری از طرح و برنامه های انکشافی و توسعوی آن وزارت صحبت نموده اضافه کرد که تا سال ۱۳۹۴ خورشیدی در تمام ولایات کشور پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالی ایجاد میگردد.

او افزود در مرحله نخست در سال ۱۳۹۱ خورشیدی برای ولایت های فراه، غور، پنجشیر و ارزگان موسسات تحصیلات عالی در نظر گرفته شده است و متباقی در چهارسال آینده به ترتیب در هر سال از سه تا چهار پوهنتون و موسسات عالی ایجاد خواهد شد.

XS
SM
MD
LG