لینک های دسترسی

Breaking News

فاسد شدن ۱۱ تن میوه تازه در میدان هوایی کابل


ایجاد دهلیز هوایی بین افغانستان و هند در ماه جوزا سال روان خورشیدی، امیدی تازه ای برای تاجران میوه تازه افغانستان ایجاد کرد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان به نمایندگی از سکتور خصوصی می گوید که به دلیل مشکلات فنی، ۱۱ تا ۱۲ تن میوه تازه تاجران افغان در میدان هوایی بین المللی کابل فاسد شده است.

صیام پسرلی، سخنگوی این اتاق در گفتگو با صدای امریکا می پذیرد که با ایجاد طرح های تازه، برخی مشکلات فنی و حقوقی به میان می آید ولی با رفع خلا ها این مشکلات حل خواهد شد.

آقای پسرلی گفت که مشکلات فنی به وجود آمده در جریان هفته های اخیر سبب شد که برخی میوه های تازه انتقال نیافته و فاسد گردد.

سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت: "حالا پرواز ها جریان دارد و مشکلی نیست. دیروز نه پریروز هم ساعت شش پرواز بود. روز گذشته نیز فکر می‌کنم که پرواز داشتیم. به همین ترتیب بر اساس ضرورت پرواز صورت می‌گیرد. این مشکل باز هم باید به شکل دایمی حل گردد."

هنوز خساره مالی از بهر فاسد شدن میوه تازه تاجران افغان تخمین نشده و تحقیق روی آن جریان دارد.

در همین حال شرکت هوایی آریانا می گوید که این شرکت تسهیل کننده ترانزیت است نه منتقل کننده اموال تاجران افغان.

عبدالعلی فروغ، معاون تجارتی شرکت هوایی آریانا به صدای امریکا گفت که این شرکت طیاره را برای اتاق تجارت و صنایع افغانستان چارتر می گیرد که این کار گاهی به وقت و گاهی هم با تاخیر انجام می شود.

به گفته آقای فروغ، چون تقسیم‌ اوقات پرواز طیاره‌ ها در اختیار آنان نیست و از سوی دیگر شدت گرمی هوا سبب شد که پرواز اخیر با تاخیر صورت بگیرد که در نتیجه طیاره حدود ۱۵ ساعت پس از وقت تعین شده پرواز کرد.

معاون تجارتی شرکت هوایی آریانا همچنین به نبود معیار برای نگهداری میوه تاجران افغان اشاره کرد و گفت: "این میوه، میوه ای نبود که از باغ آمده باشد بلکه آن را دست چین از بازار خریده بودند. چقدر زمان در آنجا می‌ماند؟ این میوه همان کیفیت صادراتی را نداشت. خوب به هر حال، بر اساس همان تفاهمنامه آریانا در همین قبال هیچ مسؤولیت و هیچ‌ گونه تقصیر ندارد."

آقای فروغ تایید می‌کند که ۱۱ تن میوه تازه در میدان هوایی فاسد شده است چون به دلیل گرمی هوا طیاره باربری را در دوبی اجازه نشست و پرواز نمی دادند.

اما اتحادیه تاجران میوه تازه افغانستان می‌ گوید که به دلیل نبود طیاره ۴۴ تن میوه تازه در میدان هوایی باقی ماند.

اختر محمد، رئیس این اتحادیه به صدای امریکا گفت که از این جمله چهارده تن آن به روز یکشنبه صادر شد و اکثریت سی تن باقی مانده فاسد گردید.

رئیس اتحادیه تاجران میوه افغانستان مقصر اصلی این زیان مالی را کم‌ کاری شرکت هوایی آریانا می داند و می افزاید: "فقط با دروغ‌ بافی همین شرکت‌ های هوایی این تاوان به تاجران رسید. باید برایما می‌ گفتند که طیاره نیست. ما فعلاً تخمیناً در حدود ۲۴۰ تن سردخانه در میدان هوایی داریم. می شد که مال خود را در سرد خانه پایین می‌کردند و تاوان نمی رسید. هر وقتی که زمینه مساعد بود و طیاره پیدا می‌شد، مال خود را انتقال می‌ دادند."

سخنگوی اتاق‌ تجارت و صنایع افغانستان تاکید می‌ کند که پیشنهادات آن اتاق را برای حل دایمی این مشکل ارائه کرده تا حکومت یک طیاره دایمی خریداری کند، اجاره بگیرد و یا روند ترانزیت را طوری ساده بسازد که اموال تاجران برای روز ها در میدان هوایی باقی نماند.

توافقنامه ایجاد دهلیز هوایی به تاریخ یازدهم جوزا میان اتاق تجارت و صنایع افغانستان و شرکت هوایی آریانا امضا شده بود اما در آخر آن ماه رسماً از سوی رئیس جمهور غنی افتتاح شد.

بر اساس این توافقنامه، تاجران افغان می‌ توانند اموال تجارتی خود به ویژه میوه‌ های تازه و خشک را در بدل پرداخت کرایه ترانسپورت زمینی از طریق کارگوی هوایی از کابل به دهلی جدید و از کندهار به شهر امرتسر هند انتقال بدهند.

XS
SM
MD
LG