لینک های دسترسی

Breaking News

تحلیلگران: انتقال میوۀ افغانستان به هند پروژه تبلیغاتی است


عکس آرشیف - میوه تازه در یک مغازه در افغانستان

مقام ها در اتاق های تجارت و صنایع افغانستان می گویند که مشکلات مقدماتی در پروژه انتقال میوه های تازه افغانستان به هند از طریق دهلیز هوایی رفع شده است و اکنون هفته یک بار میوۀ تازه افغانستان به هندوستان انتقال داده می شود.

صیام پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت که در طی سه ماه گذشته نزدیک به چهارصد تن میوه تازه افغانستان از طریق دهلیز هوایی که جدیدا ایجاد شده است به هند صادر شده و مشکلات اولیه رفع شده است.

آقای پسرلی گفت "در ابتدا ما با شرکت هوانوردی آریانا مشکلات داشتیم و آریانا نمی توانست در وقت و زمان معین کالاهای صادراتی یا بسته های میوه های تازه را به محل مقصود برساند. تا آنکه بعدا ما قرارداد و تفاهمنامه یی را با شرکت خصوصی کام ایر، امضا کردیم و اکنون مطابق تفاهمنامه هفته یک بار به هندوستان صادرات داریم."

بسته بندی غیرمعیاری میوه

از جانب دیگر تجار میوه های تازه افغانستان می گویند که هنوز هم در بخش بسته بندی معیاری و کارتن های معیاری مشکلاتی وجود دارد که به همین سبب مقدار زیاد میوه های تازه در هنگام انتقال در طیاره آسیب دیده خسارات زیادی به تاجران وارد آمد.

این در حالی است که اخترمحمد، رییس اتحادیه صادرات میوه های تازه، در مورد مشکلاتی که هنوز هم حل ناشده باقی مانده گفت که در داخل کشور کارخانه کارتن سازی وجود ندارد که کارتن های معیاری تولید بکند. او گفت مشکل ما کماکان باقی است. او علاوه کرد "مقام های هندی به دلیل غیرمعیاری بودن کارتن ها و بسته بندی نادرست که مقدار میوه تازه در داخل طیاره خراب شده بودند انتقاد کرده و پیشنهاد کردند تا میوه ها به صورت معیاری بسته بندی شود."

سه ماه قبل، برای بار نخست صادرات میوه های تازه افغانستان از طریق دهلیز هوایی آغاز شد و مطابق توافقنامه میوه های تازه و نباتات طبی افغانستان از شهر کابل به دهلی جدید و از شهر کندهار به شهر امرتسر هند به نرخ ارزان و قیمت ترانسپورت زمینی انتقال گردید و در نخستین روز آغاز انتقال میوه های تازه افغانستان از طریق دهلیز هوایی شخص رییس جمهور به میدان هوایی کابل رفت و در مراسم انتقال میوه های تازه شرکت کرد.

انتقال میوه به هند، پروژه سیاسی

کارشناسان مسایل اقتصادی درمورد مفید بودن برنامه انتقال میوه های تازه و نباتات طبی به مارکیت بزرگ هند دیدگاه متفاوت دارند. شماری از کارشناسان مسایل اقتصادی برنامۀ دهلیز هوایی کابل – دهلی نو و کندهار – امرتسر را یک پروژۀ سیاسی و توام با تبلیغات میان تهی نه چندان موفق می پندارند.

آذرخش حافظی ، مسول روابط بین المللی اتاق های تجارت و صنایع افغانستان برنامه انتقال میوه های تازه و نباتات طبی را از طریق دهلیز هوایی به هند یک برنامه نمایشی و ناکام می داند.

آقای حافظی گفت "مسوولان این پروژه ادعا می کردند که هزاران تن اجناس را صادر خواهند کرد؛ در حالی که تا کنون فقط ۱۴۱ تن صادر شده است و شرکت کام ایر ۷۵ تن صادر کرده است. با در نظرداشت حجم هزاران تن میوه تازه که برای صادرات تهیه می شود، این مقدار هیچ دردی را دوا نمی کند و آن فقط یک جنبه تبلیغاتی دارد."

افغانستان در حال حاضر با کسر بیلانس تجارت ۹۶ فیصدی مواجه است و سالانه به ارزش ده میلیارد دالر امریکایی واردات دارد. گفته می شود فعلا عاید سرانه سالانه هم ۹۰ دالر امریکایی کم شده است.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG