لینک های دسترسی

Breaking News

تقاضای چند میلیارد دالری رئیس جمهور کرزی از هند


انتظار می رود حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان در سفرش به دهلی جدید، با استفاده از فرصت بر پیشرفت در عرصۀ کمک های نظامی هند با افغانستان تأکید ورزد.

افغانستان برای تقویت نیرو های زمینی خود، خواستار بدست آوردن تانکها و توپها بوده و برای تقویت نیرو های هوایی و بهبود عملیات نجات و ماموریت های صحی نظامی، به هلیکوپتر ها نیاز دارد.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در مصاحبه با یک نشریه هندی گفت که در ملاقات با صدراعظم آن کشور یک بار دیگر بر دریافت تانک ها، سلاح، توپ های با میل کوتاه و یک دسته از هلیکوپتر های جنگی تاکید خواهد کرد.

نظامیان افغان همچنان از هند تقاضای تجهیزات برای مبارزه با بم های دست ساخته را کرده که عمده ترین عامل تلفات ملکی و نظامی در افغانستان به شمار می رود.

اما افغانستان با مشکلات اقتصادی و وابستگی به کمک های خارجی که دارد، هزینه این وسایل را چگونه پرداخت خواهد کرد.

جنرال امرالله امان، تحلیلگر مسایل نظامی می گوید که درآمد حکومت افغانستان حتی کفاف مصارف ارگان های سه گانۀ آن دولت را نمی کند، چی رسد به اینکه افغانستان قادر به خرید وسایل ثقلیه نظامی باشد.

تقاضای گزاف

آقای امرالله خان می گوید "عواید داخلی کشور چهار میلیارد دالر است، که بخش های صحت، تعلیم و تربیه، و سایر مصارفات کشور را در بر می گیرد. ما هنوز همچو سرمایه گزاف را برای خریداری ابزار دفاعی در دست نداریم."

این جنرال افغان به این باور است که خریداری این همه تجهیزات ثقیلۀ نظامی، هرچند اگر جدید هم نباشد، به ویژه با درنظرداشت اراضی دشوار افغانستان، میلیون ها دالر هزینه خواهد برداشت.

اما شیدا محمد ابدالی، سفیر افغانستان در دهلی جدید می گوید که تمام این وسایل به صورت مجانی و به عنوان کمک به افغانستان سپرده خواهد شد.

آقای ابدالی می گوید:
"در سفر فعلی رئیس جمهور، دست آورد زیاد بوده است، به شمول موارد اقتصادی و سیاسی، امنیتی، و دفاعی. او می گوید "دو مسله برای افغانستان بسیار حیاتی است، یکی مسله دفاعی و امنیتی که در سفر قبلی آقای کرزی، از کشور دوست هند تقاضا شده بود تا با افغانستان همکاری های دفاعی و امنیتی بکنند و لستی هم در این زمینه به حکومت هند تسلیم داده شده بود."

به گفته آقای ابدالی "در این سفر هند وعده سپرده که تا حد توانایی خود به افغانستان کمک خواهد کرد، به شمول سلاح مختلف و دیگر مسایل دفاعی."

کمک دو میلیاردی هند

هند تا به حال در حدود دو میلیارد دالر را در بازسازی افغانستان و آموزش افسران افغان کمک کرده اما بخاطر اینکه پاکستان را تحریک نکرده باشد از انتقال سلاح به افغانستان خودداری کرده است.

در پیمان استراتژیکی که میان افغانستان و هند در سال ۲۰۱۱ به امضا رسید، دو جانب بر سهمگیری مربیان هندی در آموزش نیروهای امنیتی افغانستان و فراهم آوری تجهیزات نظامی برای اردوی آن کشور توافق کردند.

اما هند فقط به بخش تعلیم و تربیه سربازان در اکادمی های نظامی آن کشور عمل کرده و وسایل نظامی بسیار اندک و غیر مهلک را برای افغانستان فراهم کرده است.

حامد کرزی در مصاحبه با تلویزیون NDTV هند به این موضوع اشاره کرده گفت که تصمیم گیری نوعیت کمک ها را به هند واگذار میکند و نمی خواهد بنام دوستی با آن کشور، بر آنها اعمال فشار کند.

پاکستان بارها پیشنهاد مشابهی را با دولت افغانستان مطرح کرده، اما هر بار پاسخ منفی شنیده بود.

  • 16x9 Image

    ژیلا سمیعی - واشنگتن

    گوینده، مجری و تهیه کننده پیشین در رادیو کابل که بیشتر از ده سال است در بخش دری رادیو آشنا صدای امریکا، ایفای وظیفه می کند.

XS
SM
MD
LG