لینک های دسترسی

Breaking News

پیشی گرفتن ایران از پاکستان، در تجارت با افغانستان


عکس از آرشیف

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گوید که کاهش تقاضاها برای اجناس خارجی و افزایش چالش های اقتصادی ـ امنیتی در افغانستان، حجم تجارت این کشور با جهان را تا ۵۰ درصد کاهش داده است.

مقامات افغان میگویند که حجم تجارت افغانستان با جهان در نوسان بوده است. چنان که میزان تجارت میان افغانستان و پاکستان از ۳ میلیارد دالر به یک میلیارد و ششصد میلیون کاهش یافته داشته است و اما تجارت میان افغانستان و ایران تا دو میلیارد دالر در سال افزایش یافته است.

قبل از این، أفغانستان اکثریت داد و ستد تجارتی اش را با همسایۀ جنوبی، پاکستان، انجام میداد، و این نخستین باریست که ایران از پاکستان در تجارت با افغانها، پیشی گرفته است.

در همین حال، نخستین نمایشگاه تخصصی ـ بین المللی در کابل گشایش یافته که به گفتۀ معاون هیئت مدیرۀ اتاق تجارت و صنایع أفغانستان، انتظار میرود که برگزاری چنین نمایشگاه ها، شرکت های معتبر جهانی را برای سرمایه گذاری در افغانستان ترغیب کند تا وابستگی افغانها به کالاهای وارداتی، کاهش یابد.

برگزار کنندگان نمایشگاه نیز می گویند که شرکت های معتبر جهانی را برای سرمایه گذاری در افغانستان،‌ تشویق می کنند.

در این نمایشگاه ۱۲۰ شرکت افغانی و شرکت هایی از ایران، آلمان، جاپان، امارات متحده عربی، ایالات متحده امریکا و ترکیه با هدف معرفی تولیدات و به دست گرفتن بخشی از بازارهای افغانستان، اشتراک کرده اند.

یکی از اهداف این نمایشگاه، ترغیب شرکت های معتبر جهانی برای ایجاد خط تولید و یا نماینده گی فروشات رسمی در افغانستان است ـ آنچه که هم زمینه ایجاد درآمد را فراهم می سازد و هم مانع خروج سرمایه برای واردات چنین کالاها می شود.

این نمایشـگاه برای چهار روز گشایش یـافته است.

XS
SM
MD
LG