لینک های دسترسی

Breaking News

تمدید یک سال دیگر مأموریت آیساف و دیدگاه ها


بعد از آنکه شورای سازمان ملل متحد تعهدات نیروهای ناتو را برای یک سال دیگر، روز پنجشنبه، تمدید کرد، امروز طالبان این تصیم سازمان ملل را محکوم کرده اند اما آگاهان به این باورند که ناتو می تواند در یک سال آینده، اشتباهات گذشته را جبران کرده، نیروهای افغان را به گونه خاص تجهیز کند و حملات مخالفین را کاهش دهند.

شورای امینت سازمان ملل ادامه تعهدات نیرو های ناتو در افغانستان را برای یک سال دیگر اعلان داشته است .

طالبان طی نامه ای به رسانه ها گفته است که تصمیم شورای امنیت سازمان ملل متحد ادامه اشغال افغانستان است و همچنان نیروهای خارجی در 12 سال، مردم بیگناه را دستگیر کرده و آنان را به قتل رسانیده اند و بعد از این سازمان ملل متحد نیز شامل این جنایات می باشد.

اما جنرال عتیق الله امرخیل، تحلیلگر امور نظامی، از تصمیم شورای امنیت سازمان ملل را در زمینه تمدید خدمات ناتو استقبال کرده می گوید که حضور نیرو های ناتو می تواند برای اوضاع افغانستان مثبت باشد زیرا نیروهای مسلح افغان تا هنوز به آن اندازه پر قدرت نشده اند که دفاع مستقل و امینت سرتاسری را در کشور تامین کنند.

امرخیل گفت "نیرو های افغان تا هنوز تجریه کافی ندارد و از طرف هم قوای افغان به طور کامل ملسح نیستد و باید گفت که از سوی دیگر قوا ناتو قویترین و مجهزترین قوا است که می تواند در یک سال آینده در تجهیز سازی و تقویت بیشتر قوا افغان نقش داشته باشند. با این حال فعالیت های محاربوی قوا افغان قویتر شود و تجارت بیشتر در ضعف مخالفین به دست آورند."

ماموریت محاربوی نیروهای خارجی در افغانستان در ختم سال 2014 به پایان می رسد اما برنامه های آموزشی، مشوره دهی و کمکی نیروها بین المللی در افغانستان ادامه خواهد یافت.

خالد مجیدیار، پژوهشگر افغان در واشنگتن می گوید در صورت امضای موافتنامه امنیتی میان امریکا و حکومت افغانستان نیروهای نظامی بین المللی تحت رهبری ایالات متحده در افغانستان حضور خواهد داشت.

آقای مجیدیار می افزاید که در صورت عدم امضای توافقنامۀ امنیتی، افغانستان با سرنوشت عراق مواجه خواهد شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اوضاع در افغانستان را تهدیدی برای صلح و ثبات جهان بیان داشته است. اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان طی ایمیلی که به رسانه فرستاده است، این نگرانی های را رد کرده که گویا افغانستان تهدیدی برای جهان باشد و بیان داشته اند که افغانستان هیچگاهی به دیگران آسیب نرسانده بلکه دیگران، افغان ها را به جنگ وادار ساخته اند.

آقای امر خیل در مورد اینکه طالبان افغان برای جهان تهدید است رد می کند اما او اضافه می کند که تهدید القاعده همراه با طالبان را نباید نادیده گرفت.

امرخیل گفت "در اینجا دو نکته مهم است ، یکی مسله القاعده است که واقعا برای جهان تهدید است و دیگر هم مسله طالب است که تهدیدی به جهان دیده نمی شود. یقینا باید گفت که القاعده یکجا با طالبان با هم تهدیدی بزرگی برای جهان محسوب می شوند."

در همین حال شورای امینت سازمان ملل متحد از اعضای آن سازمان خواسته است تا تعهدات خود را برای نیروهای آیساف که در افغانستان استند، ادامه دهند تا صلح و ثبات در افغانستان تضمین شود.

خواستم تا اطلاعات بیشتر را از ظاهر طنین نماینده دائمی افغانستان در ملل متحد داشته باشیم اما وی از بیان معلومات بیشتر خودداری کرد و همچنان خانم الکساندر تیلر، معاون سخنگوی آیساف می گوید که گفتگو ها در این زمینه صورت خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG