لینک های دسترسی

Breaking News

در دونیم سال ۳۶ خبرنگار در افغانستان کشته شدند-گزارشگران بدون مرز


سازمان گزارشگران بدون مرز "آر.اِس.اِف" از افزایش خشونت علیه خبرنگاران و رسانه‌ها ابراز نگرانی می‌کند.

این سازمان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که از ۱۱ جدی سال ۱۳۹۵ خورشیدی تا اکنون ۳۶ خبرنگار و کارمند رسانه‌ها در حمله‌های متعدد طالبان و گروه داعش موسوم به دولت اسلامی در افغانستان کشته شده اند.

تنها در یک روز (۱۰ ثور سال جاری خورشیدی) ۹ خبرنگار در دو حمله انتحاری در کابل و یک خبرنگار در ولایت خوست از سوی مهاجمان مسلح ناشناس کشته شدند. همچنان در ۵ ثور یک خبرنگار در ولایت کندهار کشته شد.

این در حالیست که در سه انفجار پیهم حوالی ساعت ۱۱:۳۰ شب گذشته در هنگام مسابقات کرکت در میدان ورزشی شهر جلال آباد، ولایت ننگرهار دو خبرنگار مجروح شدند.

سازمان خبرنگاران بدون مرز از ناامنی‌های جاری در ولایت فراه نیز ابراز نگرانی کرده و گفته است که در این ولایت نزدیک به ۳۰ خبرنگار برای دو شبکه تلویزیونی، ۵ رادیو و ۲ نشریه فعالیت می‌کنند.

تهدید گروه‌های مسلح غیرمسؤول به خبرنگاران

این سازمان گفته است که در یک سال اخیر از یک‌سو شدت جنگ و از سوی دیگر گروه‌های مسلح غیر مسؤول، پولیس و نیروهای اردو به تهدیدی علیه خبرنگاران مبدل شده است.

در خبرنامه‌ای این سازمان آمده است "گروه‌های مسلح غیرمسؤول که از سوی حکومت، جنگ سالاران و برخی والیان حمایت می‌شوند، خود به عاملان سرکوب و تهدید (خبرنگاران و رسانه‌ها) تبدیل شده اند".

در این خبرنامه به نقل از رضا معینی، مسوول دفتر افغانستان و ایران گزارشگران بدون مرز آمده است که گروه‌های مسلح غیرمسؤول به یکی از "عاملان اصلی" سرکوب رسانه‌ها مبدل شده و حکومت افغانستان باید این گروه‌ها را مهار کند.

آقای معینی از حکومت افغانستان خواسته است که باید به تهدیدات علیه رسانه‌ها و معافیت از مجازات عاملان خشونت علیه خبرنگاران خاتمه داده شود.

این سازمان گفته است که گروه‌های مسلح غیرمسؤول از سوی "جنگ سالاران، قومندانان جهادی سابق و زورمندان محلی سازماندهی و از سوی حکومت و یا مردان با نفوذ حکومتی مسلح شده اند".

گزارشگران بدون مرز گفته است که وظیفه اصلی این گروه‌ها مبارزه با گروه‌های مسلح مخالف نظام افغانستان است؛ اما آنان به عامل "ناامنی" به ویژه برای رسانه‌ها و خبرنگاران مبدل شده است.

در خبرنامه‌ای این سازمان آمده است "نشر خبر و گزارش در باره فعالیت‌های مافیایی این گروه‌ها در رسانه‌های محلی ناممکن شده است. حتی رسانه‌های سراسری هم از این امر پرهیز می‌کنند".

به گفته این سازمان، در برخی از مناطق برخی زورمندان محلی و والی‌ها "اردوی شخصی" دارند.

بربنیاد خبرنامه این سازمان، در محلاتی که گروه‌های مسلح غیرمسؤول "حضور قدرتمند" دارند معافیت از مجازات نیز حاکم است.

تا اکنون حکومت افغانستان در مورد این گزارش واکنش نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG