لینک های دسترسی

Breaking News

جنگجویان از پاکستان به کندز آمده بودند – وزارت داخله


ریاست امنیت ملی نیز گفته است که اسلحه برای طالبان در کندز از پاکستان قاچاق می شود

مقام های افغان هشدار می دهند که دهشت افگنان به شمول جنگجویان خارجی چون چیچینی ها، ازبک ها و تندروان سایر کشور های منطقه، از پاکستان به شمال افغانستان آمده و تلاش می کنند که ولایت های شمالی را که اکثراً امن بوده است، دشتخوش آشوب و بی ثباتی کنند.

سخنگوی وزارت امور داخلۀ افغانستان می گوید که یک نمونۀ آن درگیری اخیر در ولایت کندز است که طالبان عملیات گسترده را در چندین قسمت به شمول مرکز و ولسوالی امام صاحب آن ولایت راه اندازی کردند.

صدیق صدیقی به خبرنگاران در کابل گفت که حدود ۲۰۰ جنگجوی دهشت افگن و ۱۲ سرباز افغان در جنگ کندز کشته شده اند. او افزود که شورشیان در مناطق مسکونی سنگر گرفته بودند و از اینرو نیرو های افغان به شدت مراقب بودند که به غیرنظامیان تلفات وارد نشود.

حملۀ طالبان بر ولایت کندز درست چند روز بعد از آن صورت می گیرد که آن گروه آغاز تهاجمات بهاری شان را با نام "عزم" اعلام کرد.

آقای صدیقی گفت که طالبان و سایر دهشت افگنان به ایجاد پایگاه ها یا تهدید دراز مدت در شمال افغانستان موفق نخواهند شد. او افزودکه راه اندازی چندین عملیات نظامی در ولایت های کندز، بغلان و بدخشان رویدست است.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی نیز در این کنفرانس خبری گفت که نیرو های افغان عملیات کندز را به تنهایی پیشبرده و از قوای بین المللی هیچگونه کمک نخواستند. امسال فصل جنگ در افغانستان آزمون بزرگی برای نیرو های افغان است چونکه ماموریت نظامی نیرو های ناتو در آن کشور پایان یافته است.

حکومت افغانستان که از یک و نیم دهه به اینسو درگیر جنگ با طالبان است، همواره پاکستان را متهم کرده است که برای جلوگیری از تردد تندروان در امتداد مرز و امحای پناهگاه های دهشت افگنان در مناطق قبایلی پاکستان اقدام کافی نکرده است.

پاکستان با اشاره به عملیات نظامی اردوی آن کشور در وزیرستان، این اتهامات کابل را رد می کند. با اینحال تحلیلگران و مقام های افغان می گویند که عملیات نظامی در مناطق قبایلی خود سبب شد که جنگجویان طالب و سایر دهشت افگنان به افغانستان فرار کنند و سبب ایجاد آشوب و ناامنی در آن کشور شوند.

XS
SM
MD
LG