لینک های دسترسی

Breaking News

سیگار: اکمالات پولیس محلی سرقت می شود


اداره سر مفتش ویژه ایالات متحده برای افغانستان یا سیگار با بیان این مطلب می گوید که در برخی موارد منابع لوژیستکی و اکمالات برای پولیس محلی مورد سرقت قرار می گیرد و یا هم کیفیت آن بسیار پایین است.

سیگار می گوید که پولیس محلی افغانستان حمایت لوجستیکی و اکمالات خود را یا به موقع دریافت نمی کند و یا این منابع در بسیاری موارد به سایر نیرو های پولیس توزیع می گردد.

در گزارش اخیر سیگار، همچنین به موجودیت بی نظمی ها در حاضری نیرو های پولیس محلی اشاره شده است. سیگار می گوید که عدم کنترول بر حاضری این نیرو ها زمینه ساز فساد اداری می باشد.

جنرال علی شاه احمدزی، رئیس پولیس محلی افغانستان ضمن اینکه برخی از این مشکلات در نیرو های تحت امرش را می پذیرد اما می گوید که از مدت شش ماه به این سو تغییرات گسترده ای در تشکیلات پولیس محلی ایجاد شده که در نتیجه آن حدود ۸۵ در صد از مشکلات این نیرو ها حل گردیده است.

آقای احمدزی گفت "از اکمالات لوژستیکی پولیس محلی هیچگاهی سرقت صورت نگرفته است. اما مشکلاتی در قسمت انتقال اکمالات وجود دارد. کوهستانی بودن برخی مناطق و عدم امکانات هوایی کافی سبب شده تا در برخی موارد اکمالات لوژستیکی بطی تر به پولیس محلی برسد."

پولیس محلی - نیروی جنجال برانگیز

پولیس محلی افغانستان یک نیروی امنیتی موقت است که به خاطر تامین امنیت روستا ها و ولسوالی هایی که با میزان بلند تهدید طالبان روبرو می باشد، ایجاد شده است. این نیرو ها در چوکات وزارت داخله فعالیت کرده و اعضای آن از میان مردم محل استخدام می شود.

پولیس محلی افغانستان در بسیاری مناطق توانسته تا از گسترش نفوذ طالبان جلوگیری کند و عملکرد خوب از خود نشان بدهد. اما در برخی مناطق دیگر، عملکرد این نیرو ها جنجال بر انگیز بوده است.

حدود یک ماه پیش نیویارک تایمز گزارشی را در مورد سؤ استفاده جنسی کودکان توسط پولیس محلی در ولایت هلمند نشر کرد.

جنرال احمدزی، رئیس پولیس محلی افغانستان در آن زمان گفت که اگر ادعای بچه بازی بر اعضای پولیس محلی ثابت شود، آنان از وظایف شان برکنار خواهند شد.

از جانب دیگر، سیگار می گوید یافته های آن اداره نشان می دهد که از اعضای پولیس محلی به جای تامین امنیت به حیث محافظین مقامات دولتی استفاده می شود.

جنرال مجتبی پتنگ، وزیر پیشین داخله افغانستان که در زمان تصدی آن وزارت مخالفت اش را با پولیس محلی ابراز کرده بود، این ادعای سیگار را تایید می کند.

آقای پتنگ گفت "اکثریت اعضای نیرو های که تحت نام پولیس محلی در ولایت های افغانستان استخدام شده اند، در خدمت بزرگان ولایت ها، برخی وکلای پارلمان و شماری دیگری افراد که نمی خواهم از آنان نام ببرم، می باشند."

اما رئیس پولیس محلی افغانستان می گوید که اقداماتی به خاطر جلوگیری از به کار گیری اعضای پولیس محلی به حیث محافظین مقامات دولتی رویدست گرفته شده است.

جنرال علی شاه احمدزی افزود "از دو ماه به این سو هیات هایی به نقاط مختلف افغانستان فرستاده شدند و اعضای پولیس محلی را که خلاف طرز العمل به شکل خدمتی و محافظ توظیف شده بودند، از وظایف شان برکنار کردند و اکنون هیچ پولیس محلی محافظ شخصی مقامات دولتی نیست."

از سویی هم جنرال مجتبی پتنگ، وزیر پیشین داخله افغانستان می گوید اگر اکمالات و معاش پولیس محلی و یا سایر نیرو های امنیتی به وقت فراهم نگردد، ممکن این نیرو ها به خاطر امرار معاش و ادامه فعالیت های خود به "اقدامات غیر قانونی" رو آورند.

شمار نیرو های پولیس محلی به ۲۷۸۰۰ نفر می رسد که در ۱۷۰ ولسوالی و ۲۹ ولایت افغانستان فعالیت دارند. هزینه این نیرو ها که سالانه به ۱۲۱ میلیون دالر امریکایی می رسد از سوی وزارت دفاع ایالات متحده پرداخت می شود.

اداره سر مفتش ویژه ایالات متحده برای افغانستان می گوید هر چند وزارت دفاع امریکا در نظر دارد تا مصارف پولیس محلی افغانستان را تا سپتمبر سال ۲۰۱۶ بپردازد اما تا کنون طرح مناسب برای ادغام این نیرو های موقت به صفوف سایر نیرو های امنیتی افغان وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG