لینک های دسترسی

Breaking News

ولسی جرگۀ شورای ملی افغانستان قرنطین شد


ولسی جرگۀ شورای ملی افغانستان که به رغم تعطیل و به قرنطین رفتن مشرانو جرگه به کارهایش ادامه می‌داد، بالاخره روز چهارشنبه ۲۹ اپریل (دهم ثور) تصمیم گرفت که برای دو هفته جلسات عمومی و کمیسیون‌های دایمی خود را به تعلیق در آورد.

میر رحمان رحمانی، رییس ولسی جرگه که در چند هفتۀ گذشته تلاش وی برای تعطیل کردن مجلس نتیجه نداده بود، روز چهارشنبه کروناویروس را "بلای آسمانی" خواند و بحث قرنطین دو هفته‌ای مجلس را شامل اجندا کرد و به رای گیری گذاشت.

در نشست عمومی مجلس از ۲۵۰ عضو فقط ۶۵ نفر حضور داشت، اما رییس مجلس گفت که برای تصمیم‌گیری در این مورد به نصاب کامل نیاز نیست و بر اساس آرای اکثریت وکلای حاضر تصمیم گرفته می‌شود.

پیش از این وزارت صحت عامۀ افغانستان نیز خواستار قرنطین شدن شورای ملی افغانستان شده بود، اما شماری از نمایندگان مخالف اینکار بوده و استدلال داشتند که در شرایط دشوار کنونی باید مجلس نمایندگان در کنار مردم بوده و به رخصتی نرود.

حتا پیش از قرنطین شدن، ولسی جرگۀ افغانستان به‌خاطر جلوگیری از گسترش کروناویروس، نشست‌های عمومی خود را کاهش داده و تنها هفتۀ یکبار برگزار می‌کرد.

کروناویروس که در دسمبر گذشته از چین منشا گرفت، بر اساس آمار وزارت صحت عامۀ افغانستان تا کنون ۱۹۳۹ نفر را در افغانستان مبتلا کرده و سبب مرگ حدود ۶۰ نفر در آن کشور شده است.

همه‌گیری کروناویروس، بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز، تا چاشت چهارشنبه ۲۹ اپریل سبب ابتلای کم و بیش از سه میلیون و ۱۴۲ هزار نفر و مرگ نزدیک به ۲۱۹ هزار نفر در سرتاسر جهان شده است.

XS
SM
MD
LG