لینک های دسترسی

Breaking News

مکین: 'از روش کرزی متاثر استم'


جان مکین، سناتور امریکایی
جان مکین، سناتور ارشد جمهوریخواه می گوید که از مباحثات کاندید های ریاست جمهوری افغانستان اطمینان حاصل کرده است که توافقنامۀ امنیتی دوجانبۀ میان کابل و واشنگتن بعد از انتخابات ریاست جمهوری امضا می گردد.

آقای مکین در مصاحبۀ با بخش دری صدای امریکا گفت "هر یک از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان در مباحثۀ تلویزیونی که داشتند گفتند که خواهان امضای توافقنامه برای حضور نیرو های امریکایی در افغانستان اند."

اما آقای مکین تاکید کرد که کاندید ها باید از مدت زمان حضور نیرو های امریکایی در افغانستان آگاهی حاصل کنند.

این سناتور امریکایی باور دارد که نیرو های نظامی کشورش در افغانستان حضور دراز مدت داشته باشند، اما در جنگ دخیل نشده و تلفاتی را متقبل نگردند.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان، اظهار داشته بود که با حضور امریکایی ها در افغانستان نباید جنگ ادامه یابد و تنها حضور نظامیان در پایگاه های نظامی در حالیکه در اطراف و اکناف افغانستان جنگ روان باشد، کافی نمی باشد.

ارتباطات سری کابل با طالبان

چندی پیش، جان مکین در مصاحبۀ با سی ان ان گفته بود که از خبر ارتباطات سری حکومت حامد کرزی با طالبان متعجب نشده است.

آقای مکین به صدای امریکا گفت که رئیس جمهور متوجه آیندۀ خود و خانواده اش است. به باور این عضو سنای ایالات متحده، امریکایی ها کار های را انجام دادند که باعث عدم اطمینان رئیس جمهور افغانستان شده است.

جان مکین می گوید"از روش کنونی آقای کرزی متاثر است، قهر و یا عصبانی نیست. کاش می توانست از این بهتر عمل می کرد. اما بعضی دلایل منطقی برای عملکرد هایش موجود است و آن تردید و سر در گمی آینده می باشد. به گونۀ مثال: رقم نا مشخص عساکر، توضیحات در مورد عملیات نظامی - مطابق به توافقنامۀ امنیتی- که روشن نیست."

مکین به این نظر است که با توجه به آنچه در عراق اتفاق افتاد "برخی از روش های کرزی قابل درک است."

گشایش دفتر طالبان و بیگانگی روابط

روابط کابل و واشنگتن در این اواخر به تیره گی گراییده است. به گفتۀ سناتور امریکایی، رئیس جمهور اوباما و همتای افغانش از ماه جولای به اینسو با هم صحبت تلیفونی نداشته اند.

جان مکین به این باور است که آغاز بیگانگی روابط میان کابل و واشنگتن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۹ بر می گردد که در آن حامد کرزی فکر کرد ایالات متحده می خواهد در انتخابات دست کاری کند و او را از صحنه بردارد.

اما روابط این دو متحد درست زمانی بیشتر به خرابی گرایید که نخستین گام علنی برای آغاز مذاکرات مستقیم طالبان با حکومت افغانستان با ناکامی مواجه شد.

در آن مذاکرات، طالبان لوحۀ امارت اسلامی را در عقب دیوار دفتر طالبان در قطر نصب کردند که با مخالفت شدید ریاست جمهوری مواجه شد.

آقای مکین می گوید " آنچنانیکه من می بینم، رئیس جمهور کرزی بیشتر و بیشتر، به نظر من، غیر منطقی شده می رود. اما برای این اعمال و اقدامات غیر منطقی، یک اساس وجود دارد."

جان مکین باور دارد که رئیس جمهور افغانستان به خاطر نحوۀ گشایش دفتر طالبان در قطر بسیار عصبانی شده بود و دلیلی برای عصبانیت وی وجود داشت. "اما تاسف من اینجاست که آن رویداد رئیس جمهور کرزی را بیش از حد به مسیر نادرست و غلطی سوق داد."

مذاکرات صلح طالبان پاکستانی با اسلام آباد

در حالیکه یکی از شروط رئیس جمهور افغانستان در امضای توافقنامۀ دوجانبۀ امنیتی میان افغانستان و ایالات متحده آغاز عملی گفتگو های صلح با طالبان با میانجگری امریکا است، حکومت پاکستان مذاکرات صلح را با طالبان پاکستانی یکبار دیگر آغاز کرده است.

هر چند آقای مکین از آغاز گفتگو های صلح میان حکومت پاکستان و طالبان پاکستانی ابراز خوشنودی کرد و آن را مستقیماً برای افغانستان بسیار مثمر خواند، اما به باور آقای مکین تا زمانی که آی ایس آی، سازمان استخباراتی اردوی پاکستان، از نزدیک با شبکۀ حقانی و طالبان – که در پاکستان پناهگاه دارند - کار می کند، مطمئن نیست که شاهد موفقیت این روند و تاثیر آن بالای افغانستان باشد.

این سناتور امریکایی ابراز اطمینان کرد که مردم افغانستان در انجام انتخابات شفاف و آزاد ریاست جمهوری متعهد اند و ابراز امیدواری کرد که انتخابات به درازا کشانیده نشود، اما تهدیدات امنیتی از جانب طالبان را یک چالش در فرا راه انتخابات عنوان کرد.

کارزار انتخابات ریاست جمهوری وارد دومین هفتۀ خود شده و همۀ کاندید ها تامین امنیت، صلح، توسعۀ اقتصادی و زیر بناهای افغانستان را از اولویت های کاری خود عنوان کرده اند.
  • 16x9 Image

    نجیبه خلیل

    نجیبه خلیل از سال 2004 تا کنون منحیث گوینده و خبرنگار صدای امریکا اجرای وظیفه میکند. خلیل، لیسانس خود را در رشته ژورنالیزم و سپس فوق لیسانس خود را در رشته رادیو و تلویزیون از یونیورستی ویلیم پترسن در ایالت نیوجرسی بدست اورد. وی همچنان یک دیپلوم در رشته کمپیوتر پروگرامنگ را نیز از کالج برگن کمیونتی ایالت نیوجرسی اخذ نموده است.

  • 16x9 Image

    قدیر مشرف - واشنگتن

    قدیر مشرف خبرنگار، تهیه کننده و مجری برنامه های رادیو آشنا صدای امریکا است.

XS
SM
MD
LG