لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان منابع طبیعی را صرف خصوص سازی جنگ نمی‌کند - نهان


وزارت معادن و پطرولیم افغانستان می گوید که از هزینه استخراج معادن این کشور در خصوصی سازی جنگ افغانستان استفاده نخواهد شد.

این وزارت امضای دو قرارداد طلای بدخشان و مس بلخاب سرپل را یک گام مثبت می داند اما دیده بان شفافیت افغانستان امضای این دو قرار داد را غیر قانونی خوانده می گوید که تلاش های بین المللی ادامه دارد تا هزینه جنگ در افغانستان، از منابع طبیعی این کشور فراهم شود.

وزارت معادن و پطرولیم می گوید که موقف افغانستان در برابر خصوصی سازی جنگ در این کشور بسیار روشن است و این کار برای حکومت افغانستان پذیرفتنی نیست.

دیده بان شفافیت افغانستان در برابر امضای همین قراردادها واکنش نشان داد - قراردادی که دو شرکت امریکایی و انگلیسی معدن طلای بدخشان و مس سرپل را اسخراج می کنند. اما دیده بان شفافیت می گوید که وزیر پیشین شهرسازی سهم دار این شرکت ها است.

وزارت معادن و پطرولیم این کشور می گوید که این قراردادها در سال ۲۰۱۲ با این شرکت ها به توافق رسیده بود.

بر بنیاد قانون افغانستان، هیچ مقام دولتی نمی تواند تا پنج سال پس از کناره گیری قراردادی را بدست بیاورد. دیده بان شفافیت افغانستان هنوز هم این قرار داد را غیر قانونی می داند.

وزارت معادن و پطرولیم افغانستان می گوید که این دو شرکت برای استخراج معدن طلای بدخشان ۲۲ میلیون دالر و برای اسختراج معدن مس بلخاب ۵۶ ملیون دالر سرمایه گذاری می کنند اما حکومت افغانستان از عملکرد این شرکت ها به گونه جدی نظارت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG