لینک های دسترسی

Breaking News

شش نفر روزانه در انفجار ماین و مواد منفجره در افغانستان میمیرند


بر بنیاد آمار بخش تطهیر ماین اداره عالی مبارزه با حوادث، در سال ۲۰۱۷ میلادی به گونه اوسط روزانه بیش از شش نفر به دلیل انفجار ماین و مواد انفجار ناشده، کشته و مجروح شده اند.

این در حالیست که در آستانۀ روز جهانی آگاهی دهی از خطرات ماین، بربتانیا ۲۸ میلیون دالر را برای پاکسازی ساحات آغشته با ماین در افغانستان، به این کشور کمک کرد.

بلال، یکی از هزاران افغانی است که به دلیل انفجار ماین، پاهایش را از دست داده است. آن هم در کشوری که به گفته‌ی خودش دولت حاضر نیست کمترین امکاناتی را برای آنان فراهم کند.

بلال به صدای امریکا گفت "فعلا ما از حکومت کدام خواستی نداریم، فقط همان قدر شود که بتوانیم به تحصیلات خود ادامه بدهیم، چیزی را که ما می‌خواهیم حکومت نمی‌کند، مثلأ ما اگر می‌خواهیم که تحصیل کنیم مصرفی را که ما بخواهیم، نمی‌دهد".

این مثالی‌ از زندگی قربانیان ماین در افغانستان است.

بربنیاد آمار بخش تطهیر ماین اداره عالی مبارزه با حوادث افغانستان، در سال ۲۰۱۷ در این کشور به دلیل انفجار ماین و مواد منجر ناشده بیش از دوهزار فرد ملکی کشته و مجروح شده اند، که به گونۀ اوسط در هرماه، ۱۷۵ نفر کشته و زخمی شده اند.

همچنان بربنیاد آمار این اداره، در این سال، چهار تن از ماین پاکان به دلیل انفجار ماین جان باخته اند.

محمد شفیق یوسفی، مسؤول بخش تطهیر ماین اداره عالی مبارزه با حوادث افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت "زیادتر این حادثات در ساحاتی صورت گرفته که در آنجا، جنگ‌های که چندی قبل در آنجا ادامه داشته به اثر جنگ‌ها ساحات با مواد منفجر ناشده ملوث شده و مردم چون بی جا می‌شوند، دوباره که برگشت می‌کنند، قبل از اینکه ساحات پاکسازی شود، وقتی جنگ ختم می‌شود دوباره بازگشت می‌کنند، یک تعداد مهمات منجر ناشده که پراگنده می‌باشد باعث حادثه می‌شود، یعنی در سال ۲۰۱۷ به طور اوسط تقریبأ شش نفر روزی تلفات داشتیم".

آقای یوسفی افزود که در حال حاضر ۴۰ نهاد در افغانستان، زیر چتر بخش تطهیر ماین اداره عالی مبارزه با حوادث این کشور در بخش‌های پاک‌کاری ساحات از وجود ماین و آگاهی در این مورد، کار می‌کنند که از این جمله ۷ نهاد شامل ۵ اداره ملی و دو اداره بین المللی بیشترین ساحات را برای پاک کاری از وجود ماین تحت پوشش خویش قرار داده اند.

این در حالیست که روز چهارشنبه برابر با چهارم اپریل، روز جهانی آگاهی دهی از خطرات ماین است و یک روز قبل از آن، به روز سه شنبه بریتانیا در مراسمی در کابل، ۲۸ میلیون دالر را برای پاکسازی ۲۰ میلیون مترمربع مساحت افغانستان از وجود ماین، در دوسال آینده کمک کرد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان در این برنامه، گفت که افرادی ماهر در این کشور، برای پاکسازی ساحات آغوشته با ماین، تربیت شده است.

عبدالله گفت "در قسمت ایجاد آگاهی نسبت به خطرات ماین، وزارت اطلاعات و فرهنگ، وزارت معارف افغانستان، مؤسسات غیرحکومتی، جامعه مدنی، علمای کشور نقش بسیار خوب داشته اند".

آقای یوسفی، مسؤول بخش تطهیر ماین اداره عالی مبارزه با حوادث افغانستان گفت که براساس برنامه این اداره در سال ۲۰۱۷ باید ۹۵ میلیون مترمربع ساحه از وجود ماین پاکسازی می‌شد؛ اما به دلیل کمبود بودجه، فقط ۵۰ درصد هدف را پاکسازی کرده اند.

آقای یوسفی، ابراز نگرانی کرد که اگر روند پاکسازی ساحات دارای ماین، این گونه ادامه یابد، نمی‌توانند مطابق پروگرام ده ساله که از سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز و تا سال ۲۰۲۳ ادامه می‌یابد افغانستان را عاری از ماین بسازند.

بر بنیاد آمار این اداره، در حال حاضر در یک هزار کیلومتر مربع از خاک افغانستان، ماین‌ها و مواد منفجرناشده وجود دارد که کندهار و هلمند در صدر قرار دارد.

افغانستان متعهد به کنوانسیون منع ماین‌های ضد پرسونل نیز است که براساس آن حق تولید و استفاده از ماین را ندارد.

XS
SM
MD
LG