لینک های دسترسی

Breaking News

نا امنی دلیل رشد کشت کوکنار در ولایت بادغیس


مقام ها در ولایت بادغیس می گویند در جریان سال روان شمسی تنها توانسته اند ۷۵ هکتار از زمین های زیر کشت کوکنار در این ولایت را تخریب و از بین ببرند.

خالد صافی سخنگوی والی بادغیس می گوید کشتزارهای تخریب شده ، از جمله ۱۰ هزار هکتار زمینی میباشد که سال گذشته در سه ولسوالی جوند ، بالامرغاب و قادس این ولایت و ولسوالی غورماچ که اکنون مربوط به ولایت فاریاب است، زیر کشت کوکنار رفته بودند.

آقای صافی می گوید دلیل کشت بیش از حد کوکنار در این مناطق، حضور گسترده مخالفین مسلح دولت میباشد که دهاقین را مجبور به کشت کوکنار میکنند.

سخنگوی والی بادغیس همچنان می گوید امسال به گونه جدی با کشت کوکنار در مناطق تحت حاکمیت دولت مبارزه کرده اند و به دهقانان اجازه کشت ،خصوصاً در ولسوالی های نا امن جوند ، بالامرغاب و قادس را نداده اند.

مسوولان ریاست مبارزه با مواد مخدر ولایت بادغیس اما می گویند بی توجهی دولت و در نظر نگرفتن برنامه های آموزشی و کشت های بدیل برای دهقانان در این ولایت ، باعث شده تا سال گذشته کشت کوکنار رشد صعودی را به خود در این ولایت بگیرد.

محمد ابراهیم توکلی سرپرست این اداره در بادغیس می گوید در اکثر مناطقی که کوکنار به شکل گسترده کشت شده ، حاکمیت دولتی وجود نداشته و مردم بدلیل بیکاری و جلوگیری از کشته شدن شان بدست طالبان دست به کشت کوکنار میزنند.

آقای توکلی می گوید امسال تلاش زیادی از سوی مقام های محلی بادغیس و مردم برای تخریب کشتزارهای کوکنار در این ولایت صورت گرفته ؛ اما نبود امنیت و برنامه ای خاص برای ترویج کشت های بدلیل این احتمال را افزایش میدهد که دوباره دهقانان به کشت کوکنار روی بیاورند.

با این همه خالد صافی سخنگوی والی بادغیس می گوید حکومت افغانستان برای ترویج کشت های بدیل گلخانه ای و ایجاد سردخانه ها در سه ولسوالی جوند ، بالامرغاب و قادس ؛ مبلغ یک میلیون دالر آمریکایی را از بودجه وزارت زراعت برای دهقانان در این ولایت در نظر گرفته است.

آقای صافی همچنان می گویند آنها در تلاشند تا با برگزاری برنامه های آموزشی به دهقانان در سطح ولسوالی ها ، از کشت کوکنار در جریان سال روان شمسی در این ولایت جلوگیری کنند.

سال گذشته وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان اعلام کرد که ولایت بادغیس با داشتن ۱۰ هزار هکتار زمین کوکنار، از جمله ولایات درجه اول این کشور در کشت کوکنار بشمار میرود.

XS
SM
MD
LG