لینک های دسترسی

Breaking News

بهره جویی طالبان از حاصلات کوکنار در جوزجان


زرغونه " هاشمی " سرپرست اداره مبارزه با مواد مخدر جوزجان به صدای امریکا میگوید که از ۴۱۰ هکتار (هر هکتار معادل پنج جریب زمین) زمین کشتزار های کوکنار آنها ۳۵۰ هکتار زمین را در ولسوالی های فیض آباد و بخشی از ولسوالی قوش تپه، تخریب نمودند.

به گفته بانو هاشمی براساس آمار های آنها، گروه طالبان در دو ولسوالی قوش تپه ودرزآب این ولایت، حاصلات شصت هکتار زمین کوکنار را برای تقویت نیرو هایشان بدست اورده اند.

"زارعین بیشترین کوکنار را در ساحات ولسوالی فیض آباد , قوش تپه , درزاب و قرای اطراف شهر شبرغان کشت نموده بودند که قسمتی از آن طی راه اندازی یک کمپاین وسیع از بین برده شد . طالبان از کشت کوکنار در ساحه تحت کنترول شان که در بیش از شصت هکتار زمین کشت شده بود , بهره برداری کردند."

رئیس مبارزه با مواد مخدر جوزجان میپذیرد که به دلیل نفوذ و حاکمیت گروه طالبان در شماری از ولسوالی ها، کشتزار های کوکنار/تریاک در این ولایت از برنامه تخریب باز مانده اند.

رحمت الله ترکستانی قومندان پولیس جوزجان میگوید که بهره جویی طالبان از حاصلات مواد مخدر بخاطر تجهیز نیرو های بیشتر و داغ ساختن شعله آتش دراین ولایت است.

" از کشت این نبات بیشترین سود را مخالفین دولت میبرند آنها با استفاده از کشت این نبات خود را تجهیز میکنند و آتش جنگ را در کشور شعله ور میسازند و از این طریق تامین معیشت کنند ,دهاقین باید به کشت و زرع دیگر نباتات روی بیاورند."

با این حال شماری از زارعین در جوزجان مدعی اند که نسبت فقر و ناداری به کشت این نبات رو آورده بودند .

محمد مراد باشنده قریه شکرک میگوید : چهار صد هزار افغانی قرضدار استم و از ناداری به کشت تریاک رو آورده بودم که آنرا هم دولت نابود ساخت .

وی افزود : " از اینکه کشت مره از بین بردند بهتر بود مرا هم از بین میبردند تا از غم های زنده گی رهایی میافتم ."

طالبان و مواد مخدر در جوزجان
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

ریاست مبارزه با مواد مخدر جوزجان میگوید به دهاقین که زمین های کشتزار های کوکنار شان تخریب شده است، کمک های مالی ازسوی دولت صورت خواهد گرفت.

به باور مسئولین ریاست مبارزه با مواد مخدر جوزجان برای بدیل کشت مواد مخدر بهترین نبات زعفران است , این نبات هم قیمت است و هم کشت آن در ولایت جوزجان مساعد است.

XS
SM
MD
LG