لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: روابط ناتو - افغانستان وارد مرحله جدیدی می شود


رئیس جمهور افغانستان می گوید که روابط کشورش با پیمان ناتو با تراژیدی آغاز شد، با قربانی ها استحکام یافت و اکنون وارد یک مرحلۀ جدیدی می گردد.

محمد اشرف غنی که همراه با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان جهت اشتراک در نشست وزرای خارجۀ کشور های عضو ناتو در بروکسل، بلجیم به سر می برد؛ از کمک های پیمان اتلانتیک شمالی سپاسگذاری کرد و به هزاران سرباز آن پیمان که در درگیری های داخل افغانستان کشته و یا مجروح شده اند، ادای احترام نمود.

آقای غنی گفت: "افغانستان در خط مقدم مبارزه قرار دارد. اما آن مبارزه و تعهدات ناتو در آن مبارزه، به مفهوم تامین مصئونیت اروپا و امریکایی شمالی بوده است."

آقای غنی و عبدالله روز دوشنبه به بروکسل مقر ناتو در بلجیم رسیدند و قرار است امروز سه شنبه با وزرای خارجۀ ۲۸ کشور عضو پیمان اتلانتیک شمالی، مقامات ارشد و ده ها کشور عضو که سربازان خود را طی بیش از یک دهه پسین به افغانستان فرستادند، ملاقات کنند.

آقای عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان که در این سفر رئیس جمهور آن کشور را همرایی می کند نیز اظهارات و پیشبینی ها خوش بینانه یی را بیان داشت.

آقای عبدالله گفت: "با روحیۀ جدید همکاری که شما در حکومت جدید وحدت ملی مشاهده می کنید، زمینۀ ایجاد شده برای تغیر فضا نه تنها برای افغانستان بلکه برای منطقه و صلح جهانی، بسا بزرگتر از آنچه است که ما تصور کرده می توانیم."

انتظار می رود وزرای خارجۀ ناتو، در نشست روز سه شنبه رسماً ماموریت جدید آن پیمان را در افغانستان تصویب کنند.

سر از اول ماه جنوری سال ۲۰۱۵، نیرو های امنیتی افغان مسوولیت کامل امنیتی و محاربه یی را در سرتاسر کشور شان به عهده می گیرند و سربازان ناتو تنها در عرصۀ مشوره دهی و آموزش کار خواهند کرد.

برنامۀ حضور نیرو های ناتو پس از ۲۰۱۴، با توشیح توافقنامه امنیتی میان افغانستان – ایالات متحده و ناتو توسط رئیس جمهور افغانستان؛ نهایی شد.

جینز ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو از تصویب آن پیمان توسط هر دو مجلس و توشیح آن توسط رئیس جمهور افغانستان استقبال کرد.

منشی عمومی ناتو گفت: "آنچه را که برای انجام ماموریت مان ضرورت داشتیم اکنون در دست داریم، روند آموزش، مشوره دهی و همکاری نیرو های امنیتی افغان از حمایت قاطع ما برخوردار است."

آقای ستولتنبرگ، اوایل روز دوشنبه گفت که خشونت در افغانستان ادامه خواهد داشت اما ابراز اطمینان کرد که نیرو های امنیتی افغان در همکاری و پشتیبانی ناتو، توان رویارویی با اوضاع را دارند.

قرار است رئیس جمهور و رئیس اجرایی افغانستان، تاریخ چهارم دسمبر غرض اشتراک در کنفرانس کشور های تمویل کنندۀ افغانستان به لندن برود و از آنها بخواهد تا به کمک هایشان با افغانستان ادامه دهند.

گزارش: ال پسین، خبرنگار صدای امریکا

ترجمه: قدیر مشرف

XS
SM
MD
LG