لینک های دسترسی

Breaking News

برفکوچ و سیلاب در افغانستان بیش از ۱۲۰ نفر را کشت


عملیات نجات در ساحات آسیب دیده جریان دارد

مقام های محلی ولایت پنجشیر می گویند که شمار تلفات ناشی از سرازیر شدن برفکوچ در شماری از ولسوالی های آن ولایت به ۱۰۱ نفر رسیده است.

عبدالرحمان کبیری، سرپرست ولایت پنجشیر گفت که شاید ارقام تلفات از این هم بیشتر شود. او گفت که خسارات وارده به مردم بسیار وسیع بوده و اضافه کرد که عملیات نجات ادامه دارد، اما به گفتۀ وی به دلیل کمبود امکانات و وسایل، تلاش های نجات به کندی به پیش می رود.

سرپرست ولایت پنجشیر گفت که مسافۀ ۵۰ کیلومتر راه پاکسازی شده و تا کنون ۹ نفر نجات داده شده است. او گفت که وسایل از کابل ارسال شده و در راه است، اما به گفتۀ وی هیلیکوپتر ها در آن ساحه نمی توانند در عملیات نجات شرکت کنند زیرا ساحۀ مسطح وجود نداشته و حجم برف زیاد است.

اما جاوید فیصل، معاون سخنگوی رئیس اجرائیۀ حکومت وحدت ملی به صدای امریکا گفت که آمار رسمی تا عصر چهار شنبه نشان می داد حدود ۴۰ نفر در اثر برفکوچ های ولایت پنجشیر کشته شده و در همین حدود افراد دیگر زخمی شده است.

پس از بارندگی های شدید در مناطق کوهستانی مرکز و شمال افغانستان، چندین ولایت شاهد سرازیر شدن برفکوچ بود که در این میان شدیدترین تلفات و خسارات را پنجشیر متحمل شده است.

مقام های محلی بامیان روز گذشته خبر دادند که سرازیرشدن برفکوچ در ولسوالی یکه ولنگ آن ولایت چهار عضو یک خانواده را از بین برد و خسارات هنگفتی را بر منازل یک روستا در آن ولسوالی وارد کرد.

همچنان سرازیر شدن سیلاب در ولایت های لغمان و ننگرهار سبب کشته شدن هشت نفر شده و تخریبات وسیع را به زمین های زراعتی و راه های مواصلاتی وارد کرده است.

همچنان از سرازیر شدن برفکوچ و سیلاب در نورستان و بدخشان نیز خبرداده شده است، اما آمار دقیق تلفات و خسارات آن تا هنوز مشخص نشده است.

جاوید فیصل گفت که کمیتۀ ویژه یی برای رسیدگی به متضررین آفات طبیعی اخیر تشکیل شده و این کمیته وظیفه دارد که نخست راه های منتهی میان ولسوالی ها و ولایت ها را باز کرده و سپس کمک رسانی را سرعت بخشند.

رئیس جمهور و رئیس اجرائیۀ حکومت افغانستان ضمن ابراز تاثر و تسلیت به خاطر کشته شدگان حوادث اخیر طبیعی به ادارات مربوط هدایت داده اند تا کمک های عاجل را به آسیب دیدگان و بازماندگان این رویداد ها فراهم کنند.

حکومت افغانستان روز گذشته اعلان کرد که شاهراه های منتهی به ۹ ولایت افغانستان به شمول شاهراه سالنگ به دلیل برفباری شدید مسدود بوده و بازگشایی راه های مواصلاتی از اولویت های کاری حکومت خوانده شد.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG