لینک های دسترسی

Breaking News

ولسوال دوربابا: منزل همکار مخالفان حکومت را آتش می زنیم


آرشیف

اقوام ولسوالی دور بابا در ولایت ننگرهار فیصله کرده اند اگر کسی با مخالفان مسلح دولت در آن ولسوالی، به ویژه طالبان و داعش همکاری کند، خانه او را به آتش کشیده و مبلغ ده میلیون افغانی جریمه نقدی می گردد.

ولسوالی دور بابای ولایت ننگرهار در فاصله هفتاد کیلومتری شهر جلال اباد در امتداد خط دیورند موقعیت دارد.

این ولسوالی که شامل شش ولسوالی قوم شینوار است، یکی از دورترین ولسوالیهای ننگرهار است که در گذشته پناهگاه قاچاقبران مواد مخدر بود ولی اکنون از امن ترین مناطق در سراسر ننگرهار محسوب می شود.

اقوام این ولسوالی پنج سال پیش بر فعالیتهای مخالفان مسلح دولت در دوربابا تعزیرات وضع کردند که به امنیت منطقه خیلی تاثیرگذار تمام شده است.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می گوید که اقوام شینوار در ولسوالی دوربابا فیصله های قومی کرده اند که مطابق آن جلو ورود طالبان مسلح و داعش را به دوربابا گرفته اند.

آقای خوگیانی می گوید"علاوه بر این در آنجا فیصله صورت گرفته آن افراد که با مخالفان مسلح دولت ارتباط داشته باشند و یا در خانه خود آنان را جای بدهند و یا کدام عضو خانوادۀ شان با مخالفان مسلح بپیوندد، خانه آنان به آتش کشیده خواهد شد و مبلغ ده میلیون افغانی هم جریمه نقدی خواهند شد. اقوام آن ولسوالی تصمیم گرفته اند با آن افراد "رابطۀ مرده و زنده هم نخواهند داشت. از سوی قوم نیز با او از بین خواهد رفت"

سخنگوی والی ننگرهار علاوه کرده که این فیصله ها در امنیت آن ولسوالی ها تاثیر به سزای داشته و در آینده نیز امیدواری آن وجود دارد.

حاجی همیشه گل، ولسوال دوربابا می گوید به تازه گی چند تن از باشندگان این ولسوالی را که سر راه وی ماین کنار جاده را تعبیه کرده بود، از ولسوالی دوربابا بیرون کرده و جریمه نقدی کرده اند.

ولسوال دور بابا می گوید"سر راه من ماین تعبیه کرده بود، افراد او را بازداشت کردیم. خودش فرار کرد. سپس اقوام رفتند او را از قریه بیرون کرده و جریمه کردند."

به گفتۀ آقای همیشه گل این پیمان نه تنها ساکنان ولسوالی دوربابا را در بر می گیرد؛ بلکه، شامل آنعده افراد ولسوالی دوربابا می شود که در خارج از آن ولسوالی نیز زندگی می کنند.

ولسوال دوربابا گفت آنعده مردم دوربابا که در ولسوالی غنی خیل زندگی می کنند و با طالبان همکاری داشتند را نیز فراخوانده و جریمۀ نقدی کرده ایم.

اما آنچه که این ولسوال ولایت ننگرهار از آن شاکی است عدم رسیدگی به برنامه های انکشافی و بازسازی در ولسوالی دور بابا می باشد.

حاجی همیشه گل می گوید "در گذشته برنامه های همبستگی ملی در این ولسوالی بود اما اکنون که امنیت کاملاً تامین است، از آن برنامه ها خبری نیست و مردم در میدان به سر می برند."

اصاب ولی مسلم، عضو شورای ولایتی ننگرهار و باشنده ولسوالی دوربابا می گوید دولت به علت نبود ذخایر، معادن و جنگلات در دور بابا پروژه های بازسازی را در آن ولسوالی راه اندازی نمی کند.

دور بابا منطقه پر امن ولایت ننگرهار است که باشندگان محدودی دارد. توجه دولت به آن خیلی کم است ولی خود اقوام با سلاح و امکانات دست داشتۀ شان امنیت آن ولسوالی را تامین کرده اند.

XS
SM
MD
LG