لینک های دسترسی

افغانستان بجای ایران از روسیه تیل می خرد


تحریمات جهانی بر ایران داد و ستد تجارتی با آن کشور را مشکل ساخته است
وزارت تجارت و صنایع افغانستان می گوید که به هدف جلوگیری از بلند رفتن نرخ مواد نفتی در زمستان امسال، قرار است ۲۲ هزار تن مواد نفتی را پیش از فرارسیدن فصل سرما از روسیه خریداری کند.

مزمل شینواری، معین وزارت تجارت و صنایع افغانستان روز دو شنبه گفت که به منظور امضای این قرارداد، هیئتی به ریاست وزیر تجارت و صنایع به زودی به روسیه سفر خواهد کرد.

وزارت تجارت در حالی از تلاشها برای جلوگیری از بلند رفتن نرخ مواد نفتی خبر می دهد که با سرد شدن هوا، نرخ تیل در شهر های بزرگ به ویژه کابل به گونۀ سرسام آوری بلند رفته است.

حاجی محمد یکی از راننده های شهر کابل می گوید که در حال حاضر یک لیتر تیل را تا ۶۴ افغانی خریداری می کند. او از مقام ها می خواهد که برای ثابت نگهداشتن نرخ مواد سوخت در زمستان اقداماتی را روی دست گیرند.

در این حال معین وزارت تجارت و صنایع افغانستان گفت در صورتیکه نرخ مواد سوخت در بازار های جهانی بلند نرود این وزارت تلاش می کند که قیمت ها را ثابت نگهدارد. او افزود که حکومت در تلاش است تا تیل را به نرخ ارزانتر از آنچه سکتور خصوصی وارد می کند، به بازار عرضه کند.

اما به گفتۀ آقای شینواری مصارف گمرکی، آزمایشات ادارۀ نورم و استندرد که جواز کیفیت مواد را صادر می کند و در کنار آن وضعیت خراب شاهراه ها در سرما همه و همه سبب بلند رفتن نرخ تیل در زمستان می شود.

بر اساس معلومات ریاست عمومی مواد نفتی افغانستان بخاطر مصارف داخلی خود و مصارف نیروهای بین المللی مستقر در این کشور سالانه به سه و نیم میلیون تن تیل نیاز دارد که ۹۵ در صد آن را از خارج وارد می کنند.

پیش از این بخشی از مواد نفتی مورد نیاز افغانستان از ایران وارد می شد، اما وزارت تجارت می گوید که بخاطر تحریم های وضع شد بر ایران اکنون تاجران افغان کمتر علاقمند خریداری تیل از ایران استند.

مقامات وزارت تجارت و صنایع همچنان می گویند که به اساس ارزیابی بانک جهانی، افغانستان از رهگذر پیشرفت تجارت و محیط سرمایه گذاری امسال در جایگاه خوبی قرار گرفته است.

مقامات وزارت تجارت می گویند که این پیشرفت در نتیجه آوردن برخی اصلاحات در وزارت تجارت و دیگر نهاد های مرتبط حاصل شده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی سال گذشته افغانستان در میان ۱۸۴ کشور در رده ۱۶۸ قرار داشت اما امسال در میان ۱۸۹ کشور جایگاه ۱۶۴ را به خود اختصاص داده است.
XS
SM
MD
LG