لینک های دسترسی

Breaking News

وزیران خارجۀ افغانستان، پاکستان و چین در بیجینگ دیدار می‌کنند


قرار است وزیران خارجۀ افغانستان، پاکستان و چین سه شنبه آینده در بیجینگ، پایتخت چین، با هم در مورد مسایل امنیتی، مبارزه بر ضد دهشت افگنی و اتصال میان سه کشور گفتگو کنند.

هوا چو نینگ، سخنگوی وزارت خارجۀ چین، روز پنجشنبه گفت که سه کشور میکانیزم گفتگو های سه جانبه را ایجاد خواهند کرد.

خانم چو نینگ گفت "این اولین دیدار در نوع خود خواهد بود که سه کشور در ماه جون توافق کردند تا میکانیزم گفتگو های سه جانبه را ایجاد کنند".

سخنگوی وزارت خارجۀ چین همچنین تاکید کرد که وزیران خارجۀ سه کشور افغانستان، پاکستان و چین "گفتگو های عمیق" پیرامون اعتماد سازی دوجانبه، مصالحه، همکاری های امنیتی و مبارزه بر ضد دهشت افگنی خواهند داشت.

خانم چو نینگ همچنین ابراز امیدواری کرد تا دیدار وزیران خارجۀ سه کشور "به روابط افغانستان-پاکستان، همکاری های سه جانبه، صلح و ثبات" منطقه کمک کند.

دیدار وزیران خارجۀ افغانستان و پاکستان در حالی صورت خواهد گرفت که روابط میان کابل و اسلام آباد در سال های اخیر پر تنش بوده و در برابر همدیگر سوء ظن داشته اند.

مقام‌های افغانستان به شمول رئیس جمهوری محمد اشرف غنی، پاکستان به ویژه ادارۀ استخبارات آن کشور را به حمایت از گروه های تندرو و دهشت افگنی متهم می کنند، تندروانی که قوای افغان و بین المللی را در افغانستان هدف حملات مرگبار قرار می دهند.

اما مقام‌های اسلام آباد با رد این ادعا گفته اند که آنان حامی تندروان و گروه های دهشت افگن نبوده، بلکه قربانی حملات و خشونت این گروه ها قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG