لینک های دسترسی

Breaking News

امنیت، علت رونق ترانزیت اموال تجارتی از بندر تورخم


افغانستان محاط به خشکه نیاز مبرم به بنادر ترانزیت برای ادامه تجارت با آب های گرم دارد. بندر سرحدی تورخم و سپین بولدک افغانستان هر دو از مهمترین مسیر ترانزیت مال التجاره بین افغانستان و پاکستان است.

کارشناسان می گویند که اهمیت این دو بندرسرحدی وابسته به موقعیت جغرافیایی افغانستان می باشد اما بندر تورخم بزرگترین مسیر ترانزیتی برای افغانستان تلقی می شود.

آذرخش حافظی، رئیس روابط بین المللی اتاق های تجارت وصنایع افغانستان می گوید بندر سرحدی تورخم یکی مزدحم ترین نقطه تجارتی میان افغانستان و پاکستان می باشد و آن بندر به مناطق مرکزی به شمول کابل و شمال آن کشور نزدیک می باشد.

آقای حافظی می گوید سرحد سپین بولدک نیز از طریق منطقه سرحدی چمن دروازه مهم تجارتی برای افغانستان می باشد که به مناطق مرکزی، جنوبی نزدیک تر می باشد.

آذرخش حافظی گفت: "هر دو این بندرهم سرحد با پاکستان برای ترانزیت افغانستان مهم می باشد اما بندر تورخم از نگاه امنیت و نزدیکی به کابل، شهری که یک بر چهار حصه نفوس کشور در آن زیست دارند، مهم تر است. زیرا رفت و آمد و تجارت بیشتر می باشد."

درحالی که کار اعمار گمرک ولسوالی سپین بولدک با هزینه ۲۵ میلیون دالر، ۷۰ در صد تکمیل شده است این بندر از تجهیزات ناچیز گمرکی تا اکنون برخوردار بوده است.

آقای حافظی می گوید عدم حاکمیت کامل و موجودیت فساد اداری از جمله دلایل کم توجهی به این بندر است.

امنیت، علت رونق تورخم

اما سیف الدین سیحون، استاد اقتصاد پوهنتون کابل می گوید که مسیر انتقال کالاها را منبع توسعه زیربناها در افغانستان باید دانست. چون بندر تورخم به شهر پشاور پاکستان و شهر جلال آباد نزدیک است و از امکاناتی مدرن تری برخورداراست.

آقای سیحون می گوید بندرتورخم مسیر آسان تر برای تجارت است اما مسیر سپین بولدک در امتداد کویته بلوچستان قرار دارد که خود از امکانات و فرصتی خوبی برخور دار نیست.

سیف الدین سیحون گفت: "مسئله توسعه زیر ساخت ها و زمینه فراهمی خدمات، امکانات تسهیلاتی بندری و انتقالاتی که زمینه ساز پیشرفت ها و سرعت انتقال استند، باید فراهم شوند که مسلما در این مسیر نشده است. با ایجاد امکانات و فرصت ها امکان برده می شود که در آینده این مسیر نیز بهتر شود اما در حال حاظر بندر تورخم با دیگر بندر ها افغانستان رقابت کرده نمی تواند."

براساس آمار اتاق های تجارت و صنایع افغانستان، حجم تجارت ثبت شده و ثبت نا شده ای افغانستان با پاکستان در حدود ۴۰۰ میلیارد دالر و واردات آن در حدود ۲۵۰ ملیون دالر می باشد.

آقای سیحون می گوید که با احداث بندر گوادر در بلوچستان که دراین اواخر زیرغور قرار دارد، ممکن بندر سرحدی سپین بولدک وراه چمن بنا بر کوتاهی راه و نزدیکی به آب به یکی ازبهترین مسیر های ترانزیتی مبدل شود.

افغانستان کشور مصرفی است که ۹۵ درصد واردات و پنج درصد صادرات دارد و هرگاه سخن از واردات است، پاکستان کشوری است، حجم تجارت افغانستان با آن در سطح بالای قرار دارد.
XS
SM
MD
LG