لینک های دسترسی

Breaking News

آمادگی ها برای تمرینات مشترک نظامی هند و پاکستان


هند و پاکستان، دو رقیب و دو قدرت اتومی آسیای جنوبی، برای تمرینات مشترک نظامی در روسیه، آمادگی میگیرند.

نیرمالا ستهارامن، وزیر دفاع هند، هفتۀ گذشته تأیید کرده بود که کشورش به منظور مبارزه با دهشت افگنی در امتداد سرحد با پاکستان، حاضر است تا در تمرینات مشترک نظامی سهم گیرد.

اکنون هردو کشور متخاصم به این راضی شده اند که در ماه اگست، زیر نظارت سازمان همکاری شانگهای که یک گروه هشت کشوری است، در کوه های اورال روسیه به مشق و تمرین مشترک نظامی بپردازند. هدف این تمرینات نیز، تقویت همکاری ها در عرصۀ مبارزه با دهشت افگنی عنوان شده است.

سازمان همکاری شانگهای، در سال ۲۰۰۱ در شهر شانگهای چین ایجاد گردید و اکنون کشور های چین، هند، قزاقستان، قرغیزستان، پاکستان، روسیه، تاجکستان، و ازبکستان عضویت آن را دارند.

کمال داور، رئیس پیشین ادارۀ استخبارات نظامی هند، گفته است که سهم گیری پاکستان در این تمرینات نظامی، نباید جنبۀ نمایشی داشته باشد. او افزوده که برقراری تماس ها میان هند و پاکستان نیز گام نیکی خواهد بود. با اینهم، جنرال داور اظهار شک و تردید کرده که آیا هند در مبارزه با گروه های دهشت افگن، به همکاری مخلصانه حاضر خواهد شد یا خیر.

از سوی دیگر، دگروال فاروق احمد، معاون پیشین بخش مطبوعات اردوی پاکستان، به صدای امریکا گفت که کشورش از بابت سهم گیری در تمرینات مشترک نظامی در روسیه خوشحال است، "اما هند باید از ملامت قرار دادن پاکستان و مداخله در أمور داخلی آن دست بردارد".

با آن که نظامیان هند و پاکستان در تمرینات مشترک نظامی در روسیه سهم خواهند گرفت، اما احتمال قوی اینست که اختلافات میان آنان پابرجا خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG