لینک های دسترسی

Breaking News

تعیین مرز برای پاکستان در روند صلح افغانستان


صدراعظم پاکستان با اعضای شورای صلح افغانستان
یک رسانه امریکایی گزارش داده است که شورای عالی صلح افغانستان، طرح جدید مذاکرات صلح با طالبان را تهیه نموده که در آن به پاکستان نقش بیشتری داده شده است.

مکلاچی از قول مقامات افغان و خارجی نوشته است که بر اساس این طرح، پاکستان بیشتر از ایالات متحده در تعیین ابعاد روند صلح نقش خواهد داشت.

شفیع الله شفیع نورستانی، رئیس کمیته دعوت و تماس شورای عالی صلح، میگوید که طرح جدید، راه اندازی اجلاس علمای پاکستان و افغانستان است که در آن مسایل ادغام مجدد طالبان با حکومت افغانستان، مورد بحث قرار خواهد گرفت. "بخاطر دایر شدن این کنفرانس هئیت های از جانب افغانستان و پاکستان تعیین شده تا زمینه را برای برگزاری کنفرانس ابتدایی در افغانستان و پس از آن کنفرانس بی المللی مساعد سازند."

آقای نورستانی گزارشات در باره کاهش نقش واشنگتن در گفتگوهای صلح با طالبان را، رد کرد.

شکریه بارکزی، رئیس کمیسیون دفاعی ولسی جرگه افغانستان، به رادیو آشنا گفت که شورای عالی صلح نمیتواند به صورت یک جانبه، نقش پاکستان را در رهبری مذاکرات صلح افزایش دهد. "پاکستان نمی تواند به عنوان یک طرف که آن هم ایالات متحده باشد با طالبان به طرف صلح برود، یا هم پاکستان بتواند به نیابت از امریکا و طالبان در یک مرحله وارد تصمیم گیری در قضایای افغانستان شود."

بارکزی گفت که هرگونه تغییر در برنامه صلح، باید بر مبنای یک "اجماع ملی" و بطور شفاف به میان بیاید.

روزنامه مکلاچی همچنان از تمایل شماری از مقامات افغان برای سهیم ساختن طالبان در قدرت، گزارش داده است. دادن کنترول چندین ولایت درجنوب و شرق افغانستان به رهبران طالبان، یکی از مسایل مورد بحث بوده است اما طالبان در گذشته تشریک قدرت با دولت موجود افغانستان را، رد کرده بودند.

توطیهء ترور کرزی

دیلی بئست، یک نشریه انترنتی امریکایی، نوشته است که طالبان دو سال پیش توطیهء ترور حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، را چیده بودند.

مقامات استخبارات انگلیس در افغانستان در سال ۲۰۱۰، شخصی را که گمان میرفت ملااخترمحمد عثمانی، یک مقام ارشد طالبان است، به دولت افغان معرفی کردند. آن شخص ملاعثمانی نبود.

شایعاتی وجود داشت که ملاعثمانی "تقلبی" با حامد کرزی دیدار کرد و از مقامات ناتو پول گرفته بود.

حال مقامات امریکایی به دیلی بئست گفته اند که آن شخص در اصل فرستاده طالبان بود که قصد ترور رئیس جمهور کرزی را داشت اما مؤفق نشد.
XS
SM
MD
LG